Vlada grada Beča planira reformu obdaništa i sistema obrazovanja, pri čemu je prioritet poboljšanje brige o deci do tri godine, a jedna od glavnih namera je zapošljavanje migrantkinja vaspitačica.
„Stopa nataliteta u Beču raste. Potrebno nam je više mesta u obdaništima, odnosno umesto 700 do 1000 godišnje“, objasnila je Grete Laska, članica gradske vlade zadužena za obrazovanje.
Trenutno u obdaništima ima mesta za 36 procenata dece do tri godine, a plan je da se narednih godina ova kvota poveća na 50 do 60 procenata.
Gradu je, kako se ističe, potrebno više vaspitačica u obdaništima, zbog čega je planirano 540 dodatnih radnih mesta za ovu struku, do 2011. godine.
Laska je naglasila da vlada grada Beča namerava zapošljavanje migrantkinja za vaspitačice u obdaništima. Osnovi preduslov, kako je naglasila, je dobro znanje nemačkog jezika. Prema njenim rečima, na ovaj način treba da se forsira integracija dece kojoj nemački nije maternji jezik. Koncept predviđa da se komunikacijom na maternjem jeziku pospeši sigurnost kod dece kako bi bolje učila nemački jezik.
Pomoć asistentkinjama
Dalji koncept paketa mera o obdaništima predviđa da se pedagoškim asistentkinjama koje već rade u obdaništima omogući dalje školovanje u trajnju od pet semestara, kako bi ostvarile stručnu spremu za vaspitačice.
Mera koja se odnosi direktno na integraciju predviđa da se od školske 2009/2010. godine vrši upis u školu mališana od četiri godine kako bi se pravovremeno utvrdila zrelost i eventualni nedostaci u znanju jezika.
Naime, osnovna razlika u odnosu na dosadašnji sistem je ta da su se do sada u školu upisivala deca po navršenoj šestoj godini, kako bi se u vremenskom periodu od godinu dana radilo na savlađivanju jezičkih barijera. Međutim procenjeno je da je godinu dana kratak vremenski period za pripremu ove dece za školu.
Ministarka nastave Austrije Klaudija Šmid uključila se u finansijsku podršku ovog projekta.