Čotrić je izrazio zadovoljstvo zbog tradicionalno dobrih odnosa dve države koje predstavljaju model dobrosusedstva u regionu i zahvalio je na kontinuiranoj podršci Rumunije članstvu Srbije u Evropskoj uniji, posebno u ovom periodu kada naš istočni sused predsedava EU. Čotrić je istakao da Srbija izuzetno ceni principijelni stav Rumunije o nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije, saopštava SPO.
Čotrić je rekao da je Srbija zainteresovana za dalje intenziviranje ekonomske saradnje, izrazivši zadovoljstvo zbog toga što Rumunija smatra Srbiju najvažnijim ekonomskim partnerom u regionu.
Prefekt Lupu je istakao da je neophodno raditi na Dunavskoj strategiji, odnosno da se u buduću saradnju Rumunije i Srbije uključi razvoj saobraćaja na Dunavu, kako bi ova reka postala važan koridor, i da se u tom smislu iskoriste evropski fondovi i druge mogućnosti koje se pružaju.
Sagovornici su složili i da je potrebno otvaranju novih graničnih prelaza između Srbije i Rumunije, kao i rekonstrukciji i modernizaciji železničke infrastrukture Beograd – Temišvar – Evropski pravac, kao i izgradnji autoputa Beograd – Temišvar.
Čotrić je rekao da su prava rumunske manjine u Srbiji zagarantovana i da je njen položaj, kao i status ostalih manjina u našoj zemlji, regulisan po najvišim evropskim standardima. Podsetio je da u županiji Karaš-Severin, u zapadnom delu Rumunije, Srbi čine oko dva procenta stanovništva i da žive kompaktno u naseljima na obali Dunava. Zahvalio je rumunskoj strani što je položaj srpske manjine u Rumuniji u osnovi dobro uređen, ali da je moguće i potrebno dodatno unapređivati ga, posebno u oblasti školstva i informisanja.