Adresa nova, problemi stari. Tako bi najkraćem mogla da se opiše trenutna situaciju u kojoj se nalazi diplomatsko predstavništvo SCG u Diseldorfu, čije osoblje je od 1. aprila, kako su „Vesti“ već pisale, preselilo u novu zgradu u Klosterstr. 79. I tek što su se obreli u novom, velikom i svetlom prostoru, što je ujedno trebalo da predstavlja i konačno rešenje problema skučenih prostorija, kakve su bile u Lindener štrase, konzulat SCG u Diseldorfu ponovo se našao na meti kritike, ovoga puta i novih komšija konzulata, ali i lokalne štampe i medija. Tako je novinar „Rajniše posta“, napisao da gužve na pločniku, ispred ulaza u naš Konzulat, smetaju okolnim stanarima, posebno onim koji imaju radnje u blizini jer im, navodno, „rasteruju mušterije“. Zbog toga je pre neki dan u prostorijama Konzulata SCG u Diseldorfu upriličen sastanak, nakon kojeg je novinar „Rajniše posta“ napisao novi izveštaj u kojem izražava „iznenađenje kooperativnošću naših diplomata, na čelu sa v. d. generalnim konzulom Aleksandrom đorđević.
Osetljivo pitanje
– Na sastanku su se Nemci, komšije iz okolnih zgrada, pa i predstavnici grada Diseldorfa pitali zašto, kada već postoji velika čekaonica, ne pustimo sve ljude koji čekaju unutra, ali im je objašnjeno da zbog sugurnosnih mera to jednostavno nije dozvoljeno, te da je diplomatsko predstavništvo „osetljiva institucija sa specifičnim problemima i statusom“ što su moji sagovrnici, mislim, i prihvatili kao razlog – kaže v. d. generalnog konzula Aleksandra đorđević.
– Verovatno su očekivali neki arogantan prijem sa naše strane, što nam naravno nije padalo na pamet – kaže za „Vesti“ gospođa đorđević, ističući da je delgaciji, koja je u došla u Konzulat, pokazala nove prostorije i upoznala ih sa tehnološkim procesom prijema stranaka i izdavanja putnih isprava i drugih dokumenata.
Po njenim rečima, veliki broj naših građana u Severnoj Rajni Vestfaliji, i inače najmnogoljudnijoj pokrajini Nemačke, gravitira ovom diplomatskom predstavništvu, pogotovo otkada su preuzeli „kartone“ naših građana koji su do tada po neophodne dokumente odlazili u sada zatvoreno konzularno odeljenje nekadašnje Ambasade u Bonu. Zbog toga ne čude svakodnevne gužve, a da bi što pre obavili posao zbog kojeg su došli naši građani se pred vratima konzulata okupe mnogo pre oficijelnog početka rada, u 8 sati ujutro.
– Da bismo ih „sklonili“ sa ulice, vrata konzulata otvorimo već u pola osam, i u toj prvoj grupi primimo oko 40 ljudi. Onima koji ostanu podelimo brojeve, i kažemo im da dođu u 10 sati, te dakle ni nema potrebe da stoje pred vratima. Treću, i poslednju grupu stranaka primamo oko 11.30 sati, i time smo i ispunili dnevnu normu tokom koje možemo da „obradimo“ između 150 i 200 stranaka – kaže gospođa đorđević.
Bilo je primedbi da naši građani ostavljaju iza sebe i dosta otpadaka i pikavaca, pa zato sada, na ulaznim vratima, stoji obaveštenje prevedena na srpski jezik, kolike su novčane kazne za takav prekršaj koji izriču pripadnici takozvane „ekološke policije“.