U paketu sa još nekoliko aerodroma u Srbiji, Vojska je nedavno isturila na prodaju i vojni aerodrom Dubinje kod Sjenice koji čini nekoliko ruiniranih sletno-poletnih staza, 160 hektara zemljišta i 27 hangara i drugih objekata. Početna cena još nije određena, a ne zna se i ko će se sve pojaviti na tenderu. Ali, izvesno je da među kupcima neće biti Amerikanaca, koji su svojevremeno bili zainteresovani za kupovinu ove vazdušne luke i dolazak na Peštersku visoravan.
– Učinićemo sve da aerodrom Dubinje sami kupimo i osposobimo za civilne potrebe. U početku bi ga koristili za privredne letove, a potom i za sletanje i poletanje manjih putničkih aviona. To bi preporodilo celu Peštersku visoravan, a ovamo će se brže stizati iz Londona, Pariza ili Minhena nego iz Beograda ili Sarajeva – tvrdi predsednik opštine Sjenica, dr Esad Zornić.
Navijaju za đuru
Više žitelja Sjenice i sela na Pešteru reklo nam je da se oni pitaju, aerodrom bi trebalo da kupi đuro Obradović, srpski biznismen iz Kanade, koji je prošle godine uzeo pod svoje ovdašnji PIK „Pešter“. Od posrnulog giganta đuro je uspeo da stvori perspektivnu firmu, koja upošljava više od 200 radnika.
Opština Sjenica je siromašna i samo sigurno neće moći da osposobi aerodrom čije su piste tokom NATO-napada znatno oštećene, a stradali su i brojni pomoćni objekti.
– Trebaće nam mnogo para, ali mi računamo na susedne opštine – Novi Pazar, Tutin, Novu Varoš, Prijepolje… Formiraćemo konzorcijum za kupovinu aerodroma u koji će, uveren sam, ući i naši zemljaci ikoji su zaradili novac širom Evrope. Računa se da oko 20.000 Pešteraca živi i radi u Nemačkoj, Francuskoj, Belgiji, Holandiji, Švajcarskoj i skandinavskim zemljama. Preko Dubinja oni bi za sat-dva bili kod kuće – smatra dr Zornić.
Jadovik opstao
Tokom NATO-bombardovanja Amerikanci su svakodnevno sipali tovare najrazornijih bombi i na veliki podzemni telekomunikacioni centar Jadovik, ali ovo „utvrđenje“ je ostalo skoro neoštećeno.
Neki Sjeničani bi smeli da se zakunu da avioni nikada neće poleteti sa Peštera, drugi tvrde da je aktiviranje Dubinja prava stvar, a treći veruju da bi zemljište i hangare valjalo pretvoriti u stočarske farme.
– Ko zna, možda bismo avionom lakše i brže prodali sve zalihe sjeničkog sira, pešterskog jagnjeta, pršute, pastrmke iz netaknute prirode. Ovaj deo Srbije idealan je i za turizam. Ovamo bi došlo na hiljade lovaca i ribolovaca iz belog sveta. Valja pokušati, što da ne – kaže stočar sa Peštera Ibro Hamidović.