AfD i saveznici osnovali drugu ekstremno desničarsku grupu u Evropskom parlamentu

afd-i-saveznici-osnovali-drugu-ekstremno-desnicarsku-grupu-u-evropskom-parlamentu
AfD i saveznici osnovali drugu ekstremno desničarsku grupu u Evropskom parlamentu

Nemačka desničarska partija AfD (Alternative für Deutschland) udružila je snage sa ekstremnim partijama iz Francuske i centralne i istočne Evrope, sa kojima je formirala drugu ekstremno desničarsku grupu u Evropskom parlamentu.

Grupa, pod nazivom Evropa suverenih nacija, biće najmanja u Evropskom parlamentu, sa samo 25 poslanika iz osam zemalja, što je malo iznad praga za formiranje grupe, piše Gardijan.

Ova grupa bi mogla da se pokaže ekstremnijom od Patriota za Evropu, veće ekstremno desničarske grupe formirane u ponedeljak, a u koju su se ujedinili poslanici Fidesa Viktora Orbana i Nacionalnog okupljanja Marin Le Pen.

Novom grupom dominira AfD sa 14 poslanika, a tu su i članovi poljske partije Konfederacija, bugarske prokremljske stranke Preporod i Češke stranke za slobodu i direktnu demokratiju, koja je svojevremeno pozvala glasače da šetaju svinje u blizini džamija i da ne jedu ćevape. Među njima je i francuska Reconqûete, stranka koju je osnovao TV stručnjak Erik Zemur, čovek osuđen za podsticanje rasne mržnje.

Pre prošlomesečnih izbora za Evropski parlament, AfD je izbačen iz prethodne ekstremno desničarske grupe u kojoj je i Nacionalno okupljanje, pošto ga je Le Penova ocenila previše ekstremnim. Ova liderka godinama unazad pokušava da zaštiti imidž svoje stranke, i to tako što ne dozvoljava širenje poruka o imigraciji. Međutim, AfD je bio faktor koji se ne uklapa u tu priču.

Glavni kandidat partije AfD Maksimilijan Krah rekao je da nisu kriminalci svi pripadnici SS-a, glavne nacističke paravojne snage.

Uprkos celoj toj buri, AfD je osvojio 15 mesta na evropskim izborima, gurnuvši vladajuću Socijaldemokratsku partiju na treće mesto. Ipak, partija je rizikovala da bude usamljena u novom sazivu parlamenta i da izgubi sredstva, što bi se desilo ako ne bi uspela da formira političku grupu.

Izgleda da je to rešeno u sredu kada je predsedavajući AfD-a u Evropskom parlamentu, Rene Aust, objavio da je stranka uspela da pronađe novu poslaničku grupu. „Posle samo nekoliko nedelja uspeli smo da pronađemo nove partnere. Radujemo godinama koje ćemo provesti zajedno“, napisao je na X-u Aust.

Tomio Okamura, lider stranke Sloboda i direktna demokratija, koji je suosnivač grupe, objavio je svoje ciljeve na X-u: „Borićemo se protiv Zelenih, migracije, islamizacije Evrope i želimo da se moć iz Brisela vrati nacionalnim evropskim državama“.

Okamura je dodao da je članstvo nemačke partije u ovom savezu bitno, jer je to zemlja koja upravlja Evropskom unijom.

Evropska narodna partija, stranka desnog centra ostaje najveća snaga, a dalje od nje su tri saveza – grupe krajnje desnice i Evropski konzervativci i reformisti (ECR) na čelu sa italijanskom premijerkom Đorđom Meloni.

Post Views: 45

Originalni tekst