Albanija, Sjedinjene Američke Države, Hrvatska i Nemačka, po mišljenju većine građana Srbije, predstavljaju, od stranih država, najveću pretnju bezbednosti Srbije i Crne Gore, pokazuju rezultati istraživanja beogradskog Centra za civilno-vojne odnose. čak 63 odsto građana Srbije smatra Albaniju kao najveću pretnju, zatim slede SAD sa 51,7, Hrvatska sa 26,7 i Nemačka sa 14.9 procenata od ukupnog broja anketiranih.
– Procena pretnje našoj bezbednosti od Albanije uslovljena je ranijom ulogom ove države u podsticanju ili odobravanju protesta kosovskih Albanaca protiv Vlade u Srbiji, kao i nepoverenjem u iskrenost sadašnje albanske politike dobrosusedstva – kaže Milorad Timotić iz beogradskog Centra za
civilno-vojne odnose, čiji je projekat finansijski podržala Vlada Velike Britanije.
On dodaje da su stavovi žitelja Srbije prema SAD uslovljeni NATO bombardovanjem i još svežim sećanjem na žrtve i razaranja koje je ona izazvala.
Protiv NATO
Na pitanje da li SCG treba da odustane od tužbe protiv Natoa pozitivno je odgovorilo samo 12,1 građana, dok na tužbi insistira 73,3 procenata.
Više od 56 odsto građana Srbije izjasnilo se protiv pristupanja SCG Natou, dok je za priključenje Severnoatlantskoj alijansi 27,8 procenata ispitanika.
U NATO poverenje ima svega 4,3 odsto građana, dok čak 71,7 nema poverenja u ovaj vojni savez.
Kada se radi o proceni koja je zemlja najveći prijatelj SCG, stavovi javnosti su sasvim stabilni. U svim ispitivanjima na prvom mestu je Grčka (45,6 odsto ispitanih), zatim sledi Rusija (19,5). Na trećem mestu je Kina (8,7), a na četvrtom Norveška (7,5).
Zanimljivo je i mišljenje građana Srbije kada je u pitanju najveća opasnost po bezbednost sveta. Skoro 40 procenata stanovnika Srbije strahuje da su sukobi oko prirodnih resursa najveća opasnost po svetsku bezbednost. Ekonomski i socijalni sukobi su na drugom mestu (31,1), dok je medijski favorizovan međunarodni terorizam na trećoj poziciji sa 19,1 odsto. Doradom upitnika dodata je još jedna mogućnost odgovora, a to je „vojna intervencija SAD pod imenom „preventivni rat“ i nju je biralo 34 odsto ispitanika u Srbiji i 22,1 u Crnoj Gori.
– Interesantni su odgovori na pitanje od čega najviše zavisi lična bezbednost građana u našoj zemlji. Ispitanici misle da to najviše zavisi od sposobnosti državnog rukovodstva (55,9 odsto građana u Srbiji), zatim od jake vojske (17,2) i od nezavisnog sudstva (10,8). Priključenje jakim vojnim savezima, kao garant bezbednosti zemlje, nije dobilo znatniju podršku javnosti. Svega 6,4 odsto ispitanika se izjasnilo za ovu opciju – kaže Milorad Timotić.