Ambasada Nemačke upozorava
Svaki deseti po vizu sa lažnim dokumentima
Konzul Nemačke u Beogradu Bernard Hauer rekao je za „Blic“ da je više od deset odsto dokumenata koje građani prilažu prilikom zahteva za vizu krivotvoreno. Ako se uzme u obzir činjenica da nemačka ambasada godišnje obradi oko 70.000 zahteva za vize, to znači da zaposleni u ambasadi za godinu dana otkriju oko 7.000 lažnih dokumenata u zemlji koja pretenduje da se što pre nađe na beloj šengenskoj listi.
– Najčešće se suočavamo sa krivotvorenim pozivnim pismima, diplomama o završenoj školi, lažnim radnim knjižicama i falsifikovanim potvrdama o radnom odnosu, listama socijalnog osiguranja, studentskim indeksima, M3 formularima, ali i mnogim drugim dokumentima – precizirao je Hauer i istakao da se sa ovim problemom u sličnom procentu susreću sve zemlje potpisnice Šengenskog sporazuma. On je ocenio da se sličan procenat falsifikata sreće u svim zemljama u regionu, ali je podvukao činjenicu da su građani SCG prvi u regionu po broju podnetih zahteva za vize, kao i da su najbrojniji i po podnetim zahtevima za azil u Nemačkoj.
– Ukoliko otkrijemo da su dokumenta falsifikovana, tom pojedincu ne odobravamo izdavanje vize. Takođe, zabranjuje mu se ulazak u zemlje Šengenskog sporazuma na neodređeni period – kaže Hauer za naš list i ističe da u pojedinim slučajevima falsifikovanja i vlasti Srbije ili Crne Gore preduzimaju mere gonjenja.
Kako je istakao, Ambasada Nemačke odbije godišnje oko 10.500 zahteva za vize, ili 15 odsto, ne uključujući one zahteve građana koji su zbog nepotpune dokumentacije vraćeni pre početka procedure odobravanja.
– Falsifikovanje je ozbiljan problem i zabrinjava zaposlene u svim ambasadama zemalja šengenskog sistema, ali i drugih ambasada. Nažalost, nemoguće je doći do tačnih podataka jer ambasade nisu u mogućnosti da izvrše sistematske provere, već se neregularnosti otkrivaju jedino u najočiglednijim slučajevima prevare – zaključio je Hauer.