Ambasada Srbije i Crne Gore u Becu izražava zaprepašcenje i žaljenje zbog neljudskog ponašanja pojedinaca i pojedinih organizacija naše dijaspore u Austriji u vezi sa ubistvom srpskog premijera Zorana đindica.
„Muckim atentatom na premijera Srbije dr Zorana đindica, naša otadžbina ostala je bez nesumnjivog lidera koji je poveo zemlju iz dugogodišnje politicke i ekonomske izolacije, zapoceo mnoge bolne, ali neizbežne reforme i otvorio joj vrata Evrope i sveta. Nacin na koji se Srbija oprostila od svog premijera, bilo da je rec o više hiljada poruka u knjigama žalosti, buketima cveca i velicanstvenom ispracaju dr Zorana đindica do Aleje velikana, upecatljivo dokazuje da je naš narod u otadžbini nepovratno raskinuo sa mracnom erom vladavine haškog zatvorenika Miloševica, koja je Srbiji i Crnoj Gori donela samo patnju, nesrecu i poniženje, kaže se u saopštenju ambasade SCG u Becu.
Teška uvreda
– Ne ulazeci u spekulacije da li je posredi „žal za prošlim vremenima“, neslaganje sa politikom reformi u Srbiji ili puka neobaveštenost o prilikama u otadžbini, tužno je i jadno svoje licne omraze pretakati u šampanjac, rakiju, pesmu i igru u vreme kada Srbija i ceo svet iskreno žale gubitak uglednog srpskog lidera, koji je, izmedu ostalog, najviše od svih doprineo podizanju ugleda Srbije u Austriji. Svak onaj ko je zlocinu nazdravljao, kao da je u njemu ucestvovao. Takvo ponašanje teška je i neizleciva uvreda za porodicu dr Zorana đindica, ali i za našu maticu Srbiju – kaže se u saopštenju.
Ambasada podseca da je visoko poštovanje licnosti dr Zorana đindica, ali i politike koju je vodio na celu srbijanske vlade, iskazalo oko stotinu svetskih državnika. Medu njima su bili i najviši austrijski zvanicnici – predsednik, premijer, ministri, parlamentarci, stranacki lideri, privrednici i mnogi drugi znani i neznani Austrijanci. Pored oko pedeset ambasadora i ostalih diplomatskih predstavnika, u Knjigu žalosti u ambasadi SCG upisalo se i oko 200 naših gradana, a stiglo je i više desetina pisama i telegrama sa izrazima saucešca.
„Zahvalna u ime porodice đindic i državnih organa SCG na svim izrazima saucešca, ambasada SCG istovremeno izražava duboko žaljenje i zaprepašcenje informacijama da su u dane žalosti na pojedinim javnim mestima u Austriji pojedinci iz krugova naše dijaspore igrali, pevali, cak i šampanjcem ‘obeležavali’ tragican dogadaj u Beogradu. Na to su nas, pre svega, upozorili mnogi naši konsternirani gradani koji žive i rade u Austriji.
Pogaženo dostojanstvo
Ostajuci verna poziciji da se ne meša u politicka opredeljenja naših gradana u dijaspori, niti da arbitrira u svakom, pa i tom domenu ljudskih sloboda, ambasada smatra svojom dužnošcu da oštro osudi pomenute pojave, jer one odražavaju nedostatak elementarnog hrišcanskog saosecanja i ljudskog dostojanstva.
Skrenuli su nam pažnju da se ‘proslavljalo’ u nekoliko kafana i kafica u 16. beckom becirku, upozorili na igranku u jednom od do sada najuglednijih klubova dijaspore u Becu, na gostovanje beogradskog folk-pevaca u Gracu i Becu i sl. Medutim, najtužnija od svega je flaša šampanjca koja se, samo dan posle ubistva dr Zorana đindica, ispijala u prostorijama Zajednice srpskih klubova u Becu, zajednice od koje se ocekivalo da bude važan cinilac razvoja bilateralnih odnosa naših zemalja i iskreni partner u jacanju veza dijaspore i matice.“
„Buduci da se radi i o pojedincima koji sede i u rukovodecim organima dijaspore, ostavljamo na dobru volju našim gradanima da sami procene ovakvo ponašanje onih koji bi trebalo da zastupaju njihove interese prema otadžbini. Sa svoje strane, ambasada ce preispitati svoj odnos prema svim pojedincima koji su na ovaj nacin prekoracili granicu tolerancije, casti i dostojanstva u teškim trenucima kroz koje Srbija prolazi. To se narocito odnosi na proces konstituisanja Skupštine Saveza srpske dijaspore u kome je ambasada aktivno ucestvovala i svesrdno ga pomagala.
Samo se po sebi razume da takve saradnje ne može biti ako se Srbiji i ambasadi SCG budu nametali ‘partneri’ koji ne podržavaju sadašnju državnu politiku otadžbine, ne pokazavši, uz to, ni onu jednostavnu ljudsku osobinu – saosecanje i makar dostojanstveno cutanje povodom ubistva premijera Srbije“, zakljucuje se u saopštenju ambasade SCG u Becu.