Važni uslovi, a ne ideje
Multimedijalni katalog s ponudama investicionih projekata u Srbiji koje je predstavilo Ministarstvo za dijasporu imaće mali značaj u privlačenju investicija sve dok se ne promene uslovi poslovanja, smatraju ekonomski analitičari. Kako za „Privredni pregled“ objašnjava Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, ako želimo da privučemo dijasporu ali i domaće privrednike da ulažu u Srbiju moramo prvo da ubrzamo reforme i stvorimo stabilne uslove.
– Nije problem ni u investitorima ni u idejama već u uslovima ulaganja. Kod nas je i dalje velika inflacija i imamo rast budžetskog deficita a to je je sve znak investitorima da ovde nije povoljna klima – navodi Kovačević.
On navodi da je teško nekoga ubediti da ulaže baš tamo gde vi želite.
– Mnogo je lakše kada on sam dođe i želi da uloži, zbog uslova koje nudite, a vi mu onda pokažete gde sve ima mogućnost za to. Međutim, nije loša ideja Ministarstva dijaspore da imaju takav katalog, ali mislim da će biti mali efekat u odnosu na onaj koji bi se dobio ubrzavanjem reformi i formiranjem povoljnijih uslova – kaže Kovačević.
Multimedijalni katalog Ministarstva dijaspore sadrži ponude 193 investiciona projekta iz 68 opština i gradova u Srbiji, koji će biti distribuiran potencijalnim investitorima u rasejanju, ali i njihovim stranim poslovnim partnerima.
– Najveći deo investicionih projekata – 40,6 odsto odnosi se na mogućnost ulaganja u postojeće, ili nove kapacitete u turizmu, 20,3 odsto na industrijske zone, 18,7 odsto na infrastrukturu, 9,3 odsto se tiče ekologije, a 10,3 odsto na projekte iz oblasti agrara – rekao je ministar Srđan Srećković.
On je podsetio da je od 2000. godine dijaspora u srpsku ekonomiju direktno investirala 550 miliona dolara i da su osnivanjem malih i srednjih preduzeća zaposlili 25.000 ljudi.– Sigruran sam da će ovaj investicioni katalog biti od velike koristi našoj dijaspori, potencijalnim ulagačima, ali i poslovnim ljudima našeg porekla, koji projekte mogu ponuditi svojim stranim partnerima, rekao je ministar podsetivši da je srpska dijaspora tokom prošle godine u Srbiju putem deviznih doznaka poslala 5,5 milijardi dolara, odnosno 700 dolara po stanovniku.