Od 6. do 12. aprila nacisti su na Beograd bacili 440 tona razornih zapaljivih bombi. Procenjuje se da je u prvim aprilskim danima ubijeno do 10 hiljada civila. Uništeno je duhovno blago, spisi od neprocenjive vrednosti iz perioda srednjovekovne Srbije, zapaljeni su u ruševini Narodne biblioteke, sa još oko 300 hiljada knjiga.
Specijalni izaslanik Rajha za Balkan, Herman Nojbaher, svedoči da je Hitler naredio da se najubojitiji avioni sa najiskusnijim pilotima povuku iz vazdušne bitke za Britaniju i sa afričkog bojišta, kako bi do temelja razorili srpsku prestonicu.
Zgradu Narodne biblioteke na Kosančićevom vencu, u prvom naletu, nemački bombarderi pogodili su 6. aprila 1941. sa zapaljivim bombama. Zgrada sa gotovo celokupnim književnim fondom, izgorela je do temelja. Nikada nije u potpunosti popisano šta je sve nestalo u plamenu.
Izgorelo je više od 1300 rukopisnih knjiga i starih dokumenata i više od 100 knjiga na pergamentu, među njima i vredna jevanđelja. Nestali su nepovratno u plamenu i rukopisi iz prve polovine 15. veka koje je sadržavao i Slovo ljubve despota Stefana Lazarevića, knjige o životima srpskih kraljeva i kraljica, Povelja cara Dušana, dokumenti iz Zete, iz vremena Crnojevića, zbirka turskih dokumenata o Beogradu i Srbiji, dokumenti o Srbima pod Austrijom, rukopisi sa korekturama Zona Zamfirova Stevana Sremca, Došljaci Milutina Uskokovića i priče Bore Stankovića…
Od rukopisnih knjiga, sačuvane su svega tri Skraćene sintagme Matije Vlastara i Zakonik cara Dušana koji se nalazio u Muzeju kneza Pavla, sadašnjem Narodnom muzeju, Zbornik srpskih životopisa koji je bio pozajmljen, i Zbornik iz 18. veka koji je vraćen 1943, ali nije sačuvan.
Izgorela je i ogromna zbirka štampanih knjiga od 18. do 20. veka srpskih i svetskih pisaca, i brojna pisma Dositeja Obradovića, Vuka Karadžića, Karađorđa, Sime Milutinovića, Đure Daničića…
Zauvek je izbrisan trag o srpskom novinarstvu u Kraljevini Srbiji, jer su spaljeni i kompleti novina i časopisa, koji su izlazili od 1880. do aprila 1941.
Nestali su i svi inventari i katalozi. Uništeno je gotovo svo kulturno nasleđe Srbije, sve što je činilo kulturni identitet srpskog naroda.
Polaganjem venaca i odavanjem počasti stradalima u šestoaprilskom bombardovanju Beograda 1941. godine, obeležen je Dan sećanja na početak Drugog svetskog rata u Jugoslaviji – 6. april 1941. godine.