Argentina puna đetića

Udruženje Argentinaca crnogorskog porekla „Zeta“ formirano je na Lučindan, 31. oktobra ove godine u Buenos Ajresu. Za predsednika je izabran prof. Rudolfo Jokanović, koji kaže da je osnivanje Udruženja najnoviji apel naših iseljenika da se uspostavi tešnja saradnja sa zavičajem predaka. Projekat uspostavljanja tih veza definisan je u nekoliko tačaka, pa iseljenici traže da se na Internetu otvori sajt na španskom jeziku i da se u Podgorici osnuje kancelarija preko koje bi mogli da dobiju informacije o rodbini, mestima porekla…
Posebno je naglašeno da asocijacija „neće izražavati određena mišljenja niti podržavati bilo bilo koji sektor ili političku partiju Crne Gore i Argentine.

„Za njih je mnogo značajnije da povrate i održe identitet, kulturu i tradiciju svake porodice i stimulišu međusobne kontakte. Oni posebnu zahvalnost izražavaju mladom Gordanu Stojoviću koji od 1998. godine sarađuje sa njima i posvećuje im posebnu pažnju. Gordanov stric Ananije je osamdesetih godina prošlog veka bio generalni konzul naše zemlje u Argentini. Pričao mu je o našim ljudima koji tamo žive i veoma ga zainteresovao tako da je najpre upoznao sedmoricu, međusobno ih povezao elektronskom poštom, počeo da prikuplja podatke o njima. Kako se broj povećavao sve više je rasla i želja Stojanovića da zainteresuje našu zemlju za njih. Latio se pera i napisao dve knjige o njima, a u pripremi je i treća pod radnim naslovom „Istorija našeg iseljeništva u Južnoj Americi“.
Među prvim našim doseljnicima u Argentini bili su pomorci iz Boke Kotorske – kapetan Petar Zambelić sa poluostrva Luštica, LJubo Vidović iz Risna i Antun Lučić iz Perasta.

Veća doseljavanja beleže se krajem 19. veka, a prva organizovana početkom dvatesetog. Tada su udareni temelji naselju Kolonia la Montenegrina““ u pokrajini čako, gde je 1928. godine podignut i prvi Jugoslovenski dom „Durmitor“ u kome je radila i osnovna škola. Procenjuje se da danas u Argentini živi oko 30.000 ljudi našeg porekla. Nažalost, to je treća ili četvrta generacija koja veoma malo zna o svojoj zemlji, a da se ne govori o znanju našeg jezika. Ovi podaci dovoljno govore o značaju inicijative za formiranje Udruženja, ali i o važnosti pomoći države iz koje potiču naši iseljenici u Argentini i od koje očekuju pomoć i razumevanje.