Od prodaje na aukciji u Privrednoj komori Srbije i Crne Gore državna kasa prihodovace 458,737.000 dinara pod uslovom da svi kupci ispune svoje obaveze i plate iznose koje su preuzeli. Po pocetnoj ceni prodato je devet preduzeca.
Najvišu cenu dostigao je “Jugoagent“ iz Beograda koji je za 151 milion dinara prodat konzorcijumu iz dijaspore, a pocetna cena je bila 15,8 miliona dinara. Za clanove ovog konzorcijuma je, kako kažu, narocito povoljna organizacija transporta sada kad je Dunav otvoren za plovidbu. Za ovu firmu nadmetalo se 6 ucesnika. Preduzece ima 113 zaposlenih i oko 1.000 kvadratnih metara prostora. Protest zbog prodaje ovog preduzeca uložili su predstavnici sindikata i penzionera te firme. Prema njihovim recima , prodajom ove firme nije priznat kapital ranijih akcionara pošto je ova kompanija postala akcionarsko društvo 1998. godine. Ova grupa predstavnika sindikata istce da „Jugoagent“ ima mnogo vrednije nekretnine u inostranstvu i republikama bivše SFRJ.
Preduzece “Seme“ iz Beograda prodato je za 132,000.000 dinara firmi Astra simit, koje je u sastavu Kompanije „Braca Karic“. U konkurenciji dva ucesnika pocetna cena od oko 59 miliona dinara uvecana je na 132 miliona dinara. „Seme“ zapošljava132 radnika, a u vlasništvu ima dvadesetak prodavnica u Beogradu, poslovnu zgradu i magacine. Medjutim, zbog lošag poslovanja radnici nisu primali plate nekoliko meseci. Vlasnik trgovinskog preduzeca “Perper“, Slobodan Jankovic proširio je svoje kapacitete kupovinom „Rul-a“ iz Leskovca za 22,733.000 dinara. „Rul“ proizvodi lustere, punjace za akumulatore i drugo, zapošljava 330 radnika, ali ima gubitke od 4o miliona dinara. Prema recima novog vlasnika ocekuju ih novi poslovi i saradnja sa poznatom firmom „Ikea“. „Sokogradnja“ iz Sokobanje prodata je za 4,000.000 dinara dvoclanom konzorcijumu iz unutrašnjosti dok je“ Ineks-trešnjica“ iz Požege , koja u svom sastavu ima jedan hotel i dva restorana prodata za 7,665.000 dinara. Prodat je „Adriakop“ iz Šapca,“Gaj“ iz Panceva, preduzece koje se bavi proizvodnjom madraca za 5,100.000. Firma“ Prvi maj“ iz Raške koja se bavi prozvodnjom hleba i peciva dostigla je cenu 11,200.000 dinara a „Metalac“ iz Beograd 16,600.000. Trgovinsko preduzece „Elektronabava“ iz Beograda prodato je za obveznice devizne štednje u iznosu od 954.000 dinara-pocetna cena od 50.000 dinara uvecana je 128 puta. Restorani iz Vršca prodati su za 23,361.000 dinara firmi „Mladost turist“ za obveznice stare devizne štednje. Restorani su pripadali preduzecu „Srbija“ a za njih je bila zainteresovana samo direktorka marketinga hotela „Mladost turist“ koja je predstavljala konzorcijum od oko stotinu radnika koji su se udružili i kupili hotel sa 80 soba, cetiri restorana a sve ukupno na oko 10.000 kvadrata , sa 85 zaposlenih…
Najinteresantniji primer u ovoj, a moglo bi se reci i u svim dosadšnjim prodajama, je slucaj Rodoljuba Cojica koji je kupio „Moravateks“ iz Žitkovca, a zajedno sa fabrikom za proizvodnju rublja za domacinstvo dobio i nalazište mineralne vode. „Moravateks“ je sagradjen na parceli ispod koje je izvorište mineralne vode. Zbog toga je bio spreman da fabriku plati mnogo više od procenjene vrednosti od 2,1 milion dinara, ali je kao jedini kupac prihvatio pocetnu cenu. Prema recima novog vlasnika, on ima svoju firmu koja se od 1983.godine bavi geološkim istraživanjima, te je tako i otkrio ispod „Moravateksa“ veliko nalazište mineralne vode i to sa malim procentom minerala, što znaci da ce moci da je piju i bebe. U avgustu 2002. godine od Ministarstva za rudarstvo i energetiku dobio je dozvolu za eksploataciju. Logicno je onda upitati se šta ce biti sa 47 radnika do sad zaposlenih u „Moravateksu“? Novi vlasnik obecava da nece rušiti fabriku, bar ne u naredne dve godine,na koliko je i zakonom obavezan, a toliko mu je vreme i potrebno da bi postavio uredjaje za eksploataciju mineralne vode. Za jedanćst preduzeca medju kojima je i Radio B 92 aukcija je odložena. Nova aukcija zakazana je za 7.april, a po prvi put je ucešce potencijalnih kupaca na aukciji uslovljeno time da se na licitaciji mogu prijaviti samo pravna i fizicka lica iz iste branše.
Pre izvesnog vremena bila je neuspela prodaja preduzeca „Dragan Markovic“ iz Obrenovca. Niko nije bio zainteresovan a sama farma nema mogucnosti da životinjama obezbedi hranu. Životinje su izgladnele, krave daju samo deset litara mleka. Srecni su kada obezbede životinjama hranu za taj dan i to po sistemu iz srednjeg veka, razmenjuju životinje za hranu. Inace cena svinjskog mesa je opala i ocekuje se da Robne rezerve otkupe izvesnu kolicinu mesa. Medjutim dok se obavi administrativna procedura otkup ce biti prilicno zakasnela mera.
Nedavno je i fabrika smrznute hrane i sladoleda „Frikom“ prodata hrvatskom koncernu „Agrokoru“ koji je raspisao oglas za sva direktorska mesta i šefove prodajnih mesta. Domaci menadžeri na to nisu navikli. Prema recima sadašnjeg direktora novi vlasnik je formirao novu skupštinu i Upravni odbor pa želi da proveri da li je moguc izbor nove menadžerske ekipe. Planiraju da ojacaju prodajnu mrežu zašta ranije nije bilo para. Bice otvoreni i novi distributivni centri pa ce povecati i broj zaposlenih. U oglasu za direktorska mesta navodi se da kandidati „moraju biti skloni neprekidnom ucenju i usavršavanju“. Hrvatski vlasnik želi da proveri da li ce prijavljeni kandidati biti kvalitetniji od nasledjenih. Kad bude izabran direktor , on ce birati svoj tim. Po „Agrokorovoj“ koncepciji menadžerski tim ce ciniti šest a ne kao do sada pet direktora. Ovi poslovi bi najverovatnije trebalo da budu gotovi do pocetka sezone. Sa „Agrokorom“ je dogovoreno da naš sladoled, pod našom robnom markom ide na hrvatsko tržište, kao i povrce i lisnata testa, pa ce prvi kontigent robe u kome je povrce krenuti uskoro u njihove trgovine. Na taj nacin ce se izbeci posrednici jer je „Agrokor“ vec kupovao robu za svoju maloprodajnu mrežu. „Frikom“ ce od ove hrvatske firme kupovati smrznutu ribu. Da potsetimo „Agrokor“ je kupujuci „Frikom“ pristao da vrati dug koji potice od pre nekoliko godina kada je „Frikom“ investirao u novu hladnjacu i pozajmio novac od Kapital banke i Beobanke. U toku su pregovori oko nacina vracanja ovih para.
Srpski ministar za privredu i privatizaciju Aleksandar Vlahovic potvrdio je da je vlasnik kanadske firme „Jukan“ privremeno odustao od investiranja u kragujevacku fabriku „Zastava“. Za ulaganje u „Zastava automobile“ zainteresovan je i Malkom Briklin, vlasnik americke kompanije „Njukarko“ sa kojim je Vlada Srbije u oktobru prošle godine potpisala pismo o namerama koje predvidja da konacni ugovor bude potpisan od marta ove godine. Briklin radi na finalnoj pripremi zaokruženja finansijske konstrukcije ugovora sa „Zastavom“. Povodom najave da ce americka kompanija „Ju Es Stil“ potpisati ugovor sa koncernom crne metalurgije „Sartidom“, Vlahovic je rekao da to zavisi od okoncanja stecajnog postupka u toj smederevskoj fabrici.