U školi za ženska zanimanja učenicama srpske, hrvatske i turske nacionalnosti zabranjeno da u školi govore maternjim jezikom
Direkcija Više državne škole za ženska privredna zanimanja (HBLA) u Sankt Johanu-Pongau u austrijskoj pokrajini Salcburg zabranila je učenicama srpske, hrvatske i turske nacionalnosti da međusobno u školi govore maternjim jezikom!
Prema izjavi direktora ove škole, mera je preduzeta u cilju integracije učenica u ovdašnje društvo.
Nemački jezik je službeni u školi, čega se učenice u potpunosti pridržavaju, ali ne mogu da shvate da im je zabranjeno da izvan nastave privatno govore svoj jezik. Zbog toga su se njihovi roditelji ovih dana radi ove zabrane obratili nadležnim prosvetnim službama, sa zahtevom da se ispita zakonitost zabrane govora maternjim jezikom.
Slično ograničenje već postoji u ovom malom austrijskom gradiću u privatnoj katoličkoj školi Elizabethinom, gde učenici moraju u slobodnom vremenu u školi da govore međusobno samo nemački.
Dva političara, iz Klagenfurta, u pokrajini Koruska Uve Sojh (FPK), nadležan za obrazovanje pokrajinske vlade, i Peter Kajzer (SP) došli su u sukob. Dok Sojh prihvata ovu zabranu i želi da je sprovede i u Koruškoj, Kajzer smatra da je to diskriminatorski postupak prema stranim učenicima.
Austrija je neutralna zemlja, bogata, i sa visokim stepenom demokratije i demokratske političke kulture, ali ovi primeri pokazuju jednu drugu stranu medalje.
STAJANJE
U CILJU poboljšanja opšteg zdravstvenog stanja đaka u bečkim školama je uveden novi koncept učenja, koji predviđa da deca deo nastave provode stojeći na strunjačama. Prema tumačenju nadležnih, ovom merom se želi sprečiti pasivnost učenika i napetost muskulature. U Beču je do sada takva kombinovana vrsta nastave uvedena u deset škola.