Romansa Baraka Bahara i Crvene zvezde okončana je onako kako početkom leta niko iz Ljutice Bogdana verovatno nije mogao ni da predpostavi – naglo, burno i u već u decembru, na polusezoni.
Najskuplji trener u istoriji crveno-belih doveden je kako bi ispunio čini se nikad veće ambicije, oko njega je oformljena jedna od najzvučnijih ekipa koju je srpski fudbal u ovom veku video, a polusezonski bilans opet je bio – najblaže rečeno – razočaravajuć.
Zvezda ni drugu sezonu za redom nije uspela da prezimi u Evropi (okej, jeste bila u grupi s najpodmazanijom fudbalskom mašinerijom Mančester Sitijem i RB Lajpcigom, ali delovalo je sasvim realno da će s Jang Bojsom uspeti da izađe na kraj i tako u najmanju ruku obezbedi barem treće mesto), doživela je nezgodne poraze od Voždovca i Čukaričkog, a nakon poraza od Partizana u poslednjem kolu jesenjeg dela takmičenja, izgubila i lidersku poziciju u domaćem prvenstvu. I to sve nakon Terzićeve letošnje izjave kako „Zvezda nema rivala u domaćem prvenstvu“ i kako joj „Partizan nije konkurent“.
Upravo taj poraz od ekipe Igora Duljaja na JNA (poslednji put pre toga Partizan je Zvezdu dobio 2020. u polufinalu Kupa, dok su treneri još bili Savo Milošević, odnosno Dejan Stanković) bio je inicijalna kapisla za otkaz izraelskom stručnjaku. Kada se na taj derbi i neuspešnu evropsku epizodu dodaju i činjenice da je za Baharovog mandata Crvena zvezda izgubila čak tri prvenstvene utakmice, koliko nije u poslednje tri godine ukupno, i da je na tih 19 mečeva primila 18 (a samo je jednom u prethodnih šest godina crveno-bela odbrana poklekla više puta, ali ako računamo kompletnu sezonu i 37 mečeva) jasno je zašto je Barak Bahar morao da dobije i drugi žuti karton.
Mesec dana kasnije, srpske i izraelske medije preplavile su vesti o tome kako je Bahar tužio Zvezdu, zahtevajući, tvrde ti isti mediji, isplatu celog ugovora, a u tome su mu se pridružili i pomoćnici Gaj Serfati, Gaj Vajzinger i Adam Dejvid. Celokupni stručni štab zahteva sve do poslednje pare – i zaostale zarade i sve do kraja trogodišnjeg ugovora.
Iako je generalni direktor kluba Zvezdan Terzić po raskidanju ugovora izjavio kako su se Baharom rastali u prijateljskim odnosima, i kako je sa njim postignut sporazumni dogovor po kojem će prema članovima stručnog štaba biti ispoštovane sve stavke iz ugovora sve dok oni ne pronađu novi angažmman, izraelski portal „One“ prenosi da je Bahar „podneo tužbu Međunarodnoj fudbalskoj organizaciji preko svog advokata Morana Meirija“.
Izraelski sajt „Israelhayom“ je nedavno istakao je da je menadžer Baraka Bahara prilikom skalapanja dogovora insistirao da nema klauzule o raskidu i da Zvezda mora da plati sve doskorašnjem treneru, a da je to, navodno, milion i po evra po sezoni.
Ubrzo nakon pojavljivanja ovih vesti, stigao je odgovor i sa Marakane. Predsednik Crvene zvezde Svetozar Mijailović izjavio je da njegov klub Baraku Baharu ne duguje ništa, istakavši da takvi medijski navodi za cilj imaju samo destabilizaciju kluba.
„Crvena zvezda ne duguje Baraku Baharu ni evro. Plata mu se redovno isplaćuje svakog meseca, i njemu i njegovim saradnicima“, naveo je Mijailović u izjavi dostavljenoj medijima. „Propisi Fifa su jasni, klub koji je otpustio trenera je u obavezi da mu isplaćuje platu po ugovoru dok trener ne potpiše za drugi klub. To rade i najveći klubovi u sličnim situacijama kad smene trenera i stvarno ne razumem zašto pojedini mediji u Srbiji žele da od ovog slučaja naprave aferu“, dodao je on.
On je naveo da Crvena zvezda „ima ozbiljnija posla nego da svakoga dana demantuje medijske gluposti koji imaju za cilj da destabilizuju klub“.
„Crvena zvezda postupa u skladu sa propisima Fifa i Uefa, pod kontrolom smo njihovog monitoringa za izdavanje licence koju uspešno dobijamo svake sezone. Tako će biti i ove sezone, a to je jasan dokaz da Crvena zvezda posluje zakonito i transparentno. Još jednom bih zamolio medije u Srbiji da ne prenose neproverene informacije iz drugih zemalja“, zaključio je Mijailović.