Više desetina rimokatolika – Austrijanaca i Poljaka – protestovalo je u centru Beča protiv odluke da se jedna crkva dodeli Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Bečka nadbiskupija predala je rimokatoličku crkvu Nojlerhenfeld Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Aktivisti, koji žele i dalje da koriste tu crkvu, okupili su se ispred bečke katedrale Štefansdom, uz transparente, plakate i pojanje crkvenih pesama.
Demonstracije, propraćene velikim medijskim interesovanjem, organizovali su crkveni savet Nojlerhenfelda i poljska crkvena opština.
„Želimo da kardinal Kristof Šenborn spozna da nije ispravno pokloniti ovu crkvu“, naglasili su organizatori, dodajući da je ta crkva svake nedelje puna.
„Mi smo protiv poklanjanja naše crkve, jer imamo parohiju preko 250 godina, i ja posećujem ovu crkvu preko četiri decenije. Ne razumemo zašto se živa crkva poklanja ili prodaje. Smatramo da je to velika nepravda“, rekao je suorganizator protesta Gerhard Grin.
„Ispravno je da se crkve koje se ne koriste daju drugim crkvama, ali ne žive i rastuće, kao što je naša. Nije ni u interesu SPC da se tako nešto učini, jer to baca loše svetlo na čitavu stvar“, dodao je on.
Sveštenik katedrale Štefansdom Toni Faber izjavio je da je „odluka nadbiskupije znak snažnog ekumenizma“.
„Doneli smo odluku, nažalost, uz negodovanje katolika u toj crkvi, koji su se tek sada probudili. Situacija je takva u Beču da gubimo vernike i da ćemo zbog toga predati još naših crkava sestrinskim crkvama“, istakao je Faber.
„Nadam se da naša srpska braća i sestre neće biti obeshrabreni ovim. Ovo nije nikakav verski rat, već samo ispoljavanje neslaganja katolika iz Nojlerhenfelda koji su se probudili tek sada“, rekao je on.
Kardinal će se, prema njegovim rečima, sigurno ponovo obratiti nezadovoljnim vernicima i zamoliti da se nađe možda još neko bolje rešenje za ove katolike.
Crkveni savet Nojlerhenfelda negira da je ikada doneo odluku o spajanju sa drugom crkvom u ovom delu Beča.
„Crkveni savet nije ni u jednom trenutku pristao na odluku nadbiskupije, šta više, mi smo naše neslaganje sa odlukom o zatvaranju jedne žive crtkve preneli kardinalu. U našoj crkvi, koja postoji 250 godina ima puno vernika. Mi smo najživlja crkva u ovom delu Beča jer nedeljom naše mise posećuje preko 750 ljudi“, kazao je član crkvenog saveta Karl Vormastek.
On je istakao da se u crkvi mise služe na nemačckom i poljskom i da austrijska i poljska parohija već godinama sprovode zajedničke aktivnosti.
„Što se tiče SPC, čestitam na veoma fer odnosu“, dodao je Vormastek.
On je naveo da je crkveni savet prikupio preko 1.000 potpisa protiv odluke nadbiskupije i najavio da će protesti biti nastavljeni.
Nadbiskupija u Beču će, i pored protesta austrijskih i poljskih vernika, predati svoju crkvu u 16. bečkom okrugu SPC-u, najavljeno je ove nedelje.
Rimokatolička parohija Nojlerhenfeld neće biti rasformirana tom odlukom, već će biti spojena sa susednom parohijom „Marija Namen“, ističe se u saopštenju, uz podsećanje da je to bilo tako i do 1939. Dve crkve su, kako se ističe, udaljene samo nekoliko stotina metara.
Odluka nadbiskupije je „obrazložena i nepromenljiva“, istaknuto je u saopštenju, uz napomenu da u Beču oko 750.000 rimokatolika ima na raspolaganju 172 crkve, a istovremeno oko 150.000 srpskih pravoslavnih vernika u Beču i okolini imaju samo tri hrama, što je ogroman disbalans.