Glavni grad Austrije sredinom oktobra biće ponovo domaćin pregovora tokom kojih treba da se reše dalja otvorena pitanja na Balkanu. Ovaj put na dnevnom redu je početak dijaloga između Beograda i Prištine, prvih direktnih razgovora od kraja sukoba u južnoj srpskoj pokrajini.
Razgovori o, kako je najavljeno, „tehničkim pitanjima“, koja obuhvataju probleme svakodnevice na Kosovu, posebno ona s kojima se suočavaju izbeglice, biće najverovatnije vođeni u bečkoj palati „Hofburg“.
Iako još ne postoji potvrda o tačnom terminu i mestu održavanja pregovora, gotovo je izvesno da će se razgovori delegacija iz Beograda i Prištine voditi iza zatvorenih vrata, a za to najbolja je palata „Hofburg“.
„Hofburg“, zimska rezidencija austrijskih careva, od posebnog je istorijskog značaja za jugoistočnu Evropu. U prošlosti, za vreme Austro-ugarske monarhije, u ovoj palati donesene su mnoge sudbonosne odluke za Balkan.
U novijoj istoriji, po raspadu bivše SFRJ, u „Hofburgu“ su održanebrojne konferencije o Balkanu. Tako su u ovoj palati održani i pregovori koji su doprineli smanjenju tenzija u Bosni i Hercegovini. Najpre je u Beču potpisan sporazum između bosanskih Hrvata i muslimana o formiranju Muslimansko-hrvatske federacije.
Početkom 1996. godine su u „Hofburgu“ započeli pregovori o članu 2, Aneksa 1b Dejtonskog sporazuma, koji se odnosio na mere za uspostavljanje poverenja. Ovo su bili prvi razgovori koji su posle potpisivanja Dejtonskog sporazuma za jedan sto doveli ranije zaraćene strane.
Tako su odmah nakon potpisivanja ovog dokumenta otpočeli pregovori o članu 4, Aneksa 1b Dejtonskog sporazuma, koji se tiče subregionalnog razoružanja. Zaključenje ovog sporazuma usledilo je juna 1996.godine, pošto su svi učesnici u Firenci potpisali ovaj važan dokument, koji je doveo do smanjenja vojnog naoružanja.
Nejasno je da li će delegacije Beograd i Prištine boraviti u istom hotelu, kako bi razgovori mogli biti nastavljeni i u neformalnom okruženju, ili će one biti razdvojene.
Sedište OEBS
U „Hofburgu“ se nalazi i sedište Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju, institucije koja se u proteklih desetak godina neprestano bavila našim regionom. Na sednicama OEBS u „Hofburgu“ donete su mnoge odluke koje su uticale na dalji razvoj situacije na Balkanu.