Bečki centar za lečenje fobija „Phobius“ otkrio je nove mogućnosti na temu terapije straha. Kao prvi na nemačkom govornom području centar se specijalizovao za terapiju fobija uz pomoć virtuelne stvarnosti.
Virtuelno napravljen scenario za tretman straha od visine:
Lift vozi prilično dugo na gore, do vrha nebodera. Zaustavlja se i vrata se otvaraju. Umesto hodnika, samo praznina – bezdan. Iz lifta se pruža uska daska ispod koje je praznina. Dovoljan je pogled na dole, odakle se automobili vide kao mravi pa da se ruke preznoje. A onda se čuje glas iz zvučnika: „Kada ste spremni, napravite prvi korak ka ivici daske.“
„Phobius“ povezuje terapiju suočavanja iz 60-ih godina prošlog veka sa tehnikom virtuelne stvarnosti. „Fobije nastaju kroz dugotrajno izbegavanje onoga čega se plašimo“, objašnjavaju psiholozi Dingeman i Lancinger, osnivači „Phobius“-a.
Telo reaguje stresno na određene stvari, kao na primer kod arahnofobije – strah od pauka. Da ne bi bio izložen tom stresu čovek izbegava da se dovodi u takve situacije gde bi mogao da naiđe na pauka. Ukoliko takvo stanje duže potraje manifestuje se fobija.
Cilj terapije suočavanja ogleda su u tome da se fobičar suoči sa strahom. Kroz tu konfrontaciju čovek uči da prekomerni strah nije opravdan i preuzima kontrolu nad situacijom.
Terapiju ne čini samo konfrontacija sa strahom, već najpre učenje metoda kako da se sa strahom najbolje ophodi. Pritom se radi kako o mentalnim tako i o telesnim tehnikama.
Kada pacijent savlada tehnike onda se u početku suočava sa slabijim strahovima koji se korak po korak pojačavaju. „Ono što je dobro kod tehnike sa virtuelnom stvarnošću je to što kod terapije strahova funkcioniše kao u stvarnosti, ako ne i bolje“, kaže Dingelman.
Trenutno se u okviru centra „Phobius“ leče 14 najzastupljenijih strahova.
©Phobius