Nije lako napraviti dobar belmuž, osim kvalitetnog sira i brašna potrebno je umeće, ali i snaga.
"Dok ne poteče znoj neće ni maslo. Mladi sir i brašno, sad po ukusu ko šta voli može i kukuruzno, a može i pršenično brašno", kaže Dejan Mitić.
Zahvaljujući belmužu Svrljižani su uspeli da promovišu ceo kraj pa od najveće opštinske manifestacije, svi zaradjuju – u tri dana višestruko se poveća promet sira, potroši se više od 20 hiljada litara mleka za više tri tone sira, prodaju se domaći kolači, a samo čašica belmuža košta 100 dinara. Organizatori belmužijade kažu da su počeci bili teški, zahvaljujući belmužu uspeli su da promovišu ceo kraj.
"Pre 11 godina bio je jedan apsolutno nepoznat proizvod, sa jednim simpatičnim imenom za koji su neki rekli da ima francuski prizvuk, ali je sad sigurno da je belmuž poznat", kaže Vladan Krstić, Organizacioni odbor.
"Najlepša je mladež, a pored toga lepa je i naša nošnja, lepi su naši običaji, hrana. Sve je lepo, domaća radinost, ja uživam, ja sam sa sela i uživam i u domaćoj radinosti i u domaćim kolačima", kažu posetioci.
I Negica Dinić tekstilni inženjer bez posla našla je u tradiciji inspiraciju, a belmužijada je kaže dobra prilika za promociju.
"Ja sam iskoristila stare suknje iz nošnje, bila sam smela da ih oparaam i da napravim torbice, ljudima je to interesantno, svi ljudi koji imaju veze sa inostranstvom ili prijatelje i drugare svi sa oduševljenjem kupuju i nose", kaže Negica Dinić.
I dok su pastiri nekada jeli belmuž da bi što duže bili siti, gosti belmužijade nisu imali ništa protiv da se zasite i pečenjem.
rts.nis@rts.rs
+381 18 236 588