Beograđanin najtraženiji plaćeni ubica sveta

Beograđanin najtraženiji plaćeni ubica sveta Beograđanin najtraženiji plaćeni ubica sveta

Beograđanin Milan Stojanović (48) zvani Alen, jedan od najtraženijih međunarodnih plaćenih ubica koji je osumnjičen da je pre četiri godine likvidirao vođu glavnog narko-kartela istočne Afrike Ibrahima Akašu u amsterdamskoj ulici „crvenih fenjera“, a dve godine kasnije i njegovog sina Kamaldina u Najrobiju, uhapšen je prošle nedelje u „Grand ridžensi hotelu“ u glavnom gradu Kenije, saznaje „Blic“.
Hapšenje Stojanovića, koga traže policije Južne Afrike i Holandije, zvaničnici Kenije ocenili su kao „ulov godine“.

Stojanović je, prema saznanjima „Blica“, rođen u Železniku, gde je i živeo do pre dvadesetak godina, kada se otisnuo u svet. Najviše vremena proveo je Francuskoj, nije se vraćao u Beograd, nema kriminalni dosije u našoj policiji, a od porodice ima mlađeg brata koji, kako navodi izvor „Blica“, takođe „skita po svetu“. Kenijska policija je kod Stojanovića pronašla francuski pasoš i pasoš SCG koji je izdat 20. oktobra u Beogradu. Osim toga, kod njega je zaplenjeno 30.000 dolara.

Dok su kenijski novinari fotografisali Stojanovića u policijskoj stanici u Najrobiju, on im je pretio na lokalnom jeziku.

Zajedno sa Stojanovićem uhapšen je i kenijski biznismen Džejms Nganga Vaveru, a ključnu ulogu u njihovom privođenju, kako izveštavaju kenijski mediji, odigrali su sinovi ubijenog Ibrahima Akaše, Tinta i Baktaš, koji su ga uhvatili i predali policiji.

Sinovi ubijenog vođe kartela sa trojicom rođaka pratili su Stojanovića od jedne rezidencije, a stigli su ga ispred međunarodnog ćrodroma „Džomo Kenijata“ u Najrobiju. Tinta Akaša mu je svojim vozilom blokirao automobil, a iz drugog su istrčali Baktaš i rođaci koji su zapretili Stojanoviću da ne dira pištolj i da krene sa njima. Tinta Akaša izjavio je za kenijske medije da su Stojanoviću kazali da žele da sa njim završe priču „jednom zauvek“. Stojanović je tražio da krene svojim vozilom, ali mu to nisu dozvolili. Po dolasku u luksuzni apartman „Grand ridžensi hotela“, prema rečima Tinte Akaša, nastavili su razgovore o Stojanovićem predlozima koje im je ranije slao po kuririma. Akašini sinovi izjavili su da je Stojanović pretio smrću njihovoj porodici i da je tražio da napuste Mombasu, koja je njihov rodni grad i centar njihovog biznisa.
Lokalna policija istražuje kako je Stojanović sa međunarodnom poternicom ulazio i izlazio iz Kenije. Prema njihovim saznanjima, on je najmanje pet puta bio u Keniji, a uložio je veću količinu novca u jedan hotel u Najrobiju.

Inače, Ibrahim Akaša, za čije ubistvo se sumnjiči Stojanović, likvidiran je početkom maja 2000. godine u Amsterdamu u Krvavoj ulici u čuvenom kraju „crvenih fenjera“. Akaša je bio diler koji je preko nekoliko afričkih grupa organizovao transporte velikih količina droge u Holandiju.

U to vreme Akaša se skrivao u Amsterdamu jer ga je kenijska policija tražila u vezi hašiša vrednog 12 miliona dolara, zaplenjenog nekoliko dana ranije u Mombasi. Akašu je pozvao jedan poznanik da hitno dođe na sastanak. Dok je u automobilu stajao na semaforu, prišao mu je ubica na biciklu, ispalio u glavu četiri metka i izgubio se u gužvi. Sa vođom najjačeg afričkog kartela bila je i njegova druga supruga Hajat iz Egipta, koju je holandska policija uhapsila zbog posedovanja dva lažna pasoša.

Holandski mediji spekulisali su da je Akaša ubijen u sukobu dva vodeća narko-kartela koji kontrolišu šverc droge iz Afrike u Evropu. Navodno je nešto ranije jedan od članova suparničke grupe ubijen od strane Akašinih ljudi. Zavađene kartele trebalo je da pomiri izvesni egipatski krijumčar narkotika, ali je Akaša u međuvremenu likvidiran.

Prema drugoj verziji, ubistvo Akaše naručili su neki kenijski zvaničnici kako bi sakrili svoje učešće u trgovini drogom. Zanimljivo je da je kenijska policija tada saopštila da je zadovoljna jer je ubijena osoba upravo Akaša.

Tinta Akaša zatražio je od kenijske policije da podrobno ispita Stojanovića i u vezi rekordne zaplene hašiša zbog koje je tražen njihov otac. Droga je, kako je izjavio, pronađena u Stojanovićevoj kući. Tada su uhapšeni jedan od Akašinih sinova Baktaš, dvojica policajaca iz kenijske specijalne jedinice i još petorica ljudi. Međutim, Stojanović nikada nije priveden jer je, kako tvrdi Tinta Akaša, imao zaštitu „veoma moćnih ljudi“.

Policija takođe veruje da je Stojanović mozak ubistva Ibrahimovog sina Kamaldina Akaša, koji je sa sedam hitaca likvidiran 2002. godine na njegovoj benzinskoj stanici u Najrobiju. Posle ovog ubistva, uhapšena su osmorica osumnjičenih koji su deset dana kasnije pušteni bez optužbe.