BEOGRAđANKA POKORILA KINU

Šarmantna i ljupka Beograđanka, a od 2000. godine Parižanka, Mirjana Prljević (37) na delu je pokazala da od znanja nema većeg imanja. Diplomirani je ekonomista i deli savete muškarcima koji se smatraju biznismenima i moćnim ljudima. Nakon objavljene metodološke knjige „Strategija pozicioniranja kao ključ uspeha“, praktikuma prvenstveno namenjenog malim i srednjim preduzećima, objavljenog na srpskom, potom i na francuskom jeziku, stigla je do Kine gde se njena knjiga štampala na kineskom i engleskom jeziku, na startu u 10.000 primerka, a predviđaju da će se tiraž popeti na 200.000.
– Sve dugujem potrazi za odgovorima na pitanje: „Kako?“ – kaže Mirjana, inače bivša košarkašica Partizana, a sada vlasnica kompanije „Menora“ u francuskoj prestonici i potpredsednik Instituta Robert Šuman za Istočnu Evropu i Balkan.
Dakle, kako pomoći čoveku koji teži za progresom? Iako joj novac nije primarni cilj u životu, a kontaktirajući sa bogatašima prisvajala je zrnca njihovog iskustva. Uz to je uvek vedre prirode, nasmejana:
– Optimista sam, a to bi moglo da znači da sve vidim upola lošim, a htela bih da ga ispravim na dvostruko dobro.
I, eto, filozofije koja od Mirjane pravi uspešnu ženu, onu koja svakome želi da pomogne, ima i načine, ali mu, ipak, odmah posavetuje da ne bude nalik ni na koga drugog, već da oseti sam svoju autentičnost i to iskoristi.

Promovisali je u zvezdu

– Mnogo su me intervjuisali. Jedan intervju, gde me ispitivalo šest novinara, trajao je tri i po sata, a rezultat toga biće naslovna strana i reka teksta u reviji „Ekonomska slika Dalekog istoka“. U poslednjem broju taj isti prostor i naslovna strana posvećeni su Donaldu Trampu, a meni su rekli: „Vi ste naša nova zvezda!“

Sva ova priča potekla je od čestitanja za Mirjanin uspeh. Kao privredni lobista u Evropskoj uniji počela je da osvaja ceo svet. Promocija Mirjanine knjige odvijala se tokom njenog dvadesetpetodnevnog boravka u Kini. Tamo je Kinezima na Univerzitetu ili kao jedina pozvana iz Evrope na najprestižnijem pekinškom „CEO Forumu 2008“ ili na brojnim skupovima u Šangaju i DŽingdžou, držala predavanja za nekoliko hiljada slušalaca. Kinezi su, uostalom, poznati po tome što poštuju pravilo „Učim svakog dana da bih sutradan mogao podučavati“.
– Kinezi su radni, disciplinovani, posvećeni svom zadatku i cilju, ali i željni da osvoje svetsko tržište! Ono što je sigurno, sebe doživljavaju kao svetsku silu broj 1 – po povratku u Pariz kaže za „Vesti“ Mirjana Prljević, vidljivo impresionirana svim što je na Dalekom istoku doživela.

Ukusno iznenađenje

– Kineska hrana se mnogo razlikuje od onoga što jedemo u kineskim restoranima u Evropi. Bilo mi je to lepo i ukusno iznenađenje. Posetila sam brojne znamenitosti, a najjače impresije nosim iz hrama Konfučija, „oca Kine i razmišljanja“ i sa Kineskog zida – priča Mirjana.

Kao pravi dragulj izdvaja posetu Šaolinu, najstarijem manastiru kung-fua (borilačkih veština) koji danas ima dosta posla oko svog strateškog pozicioniranja na svetskoj mapi.
Mirjana u svakoj prilici tvrdi da je „znanje vrlina koja ujedinjuje“, pa stoga i sama plete mrežu na relaciji Pariz – Peking – Beograd, što naziva svojim „zlatnim trouglom“.
– I pri tome uvek imam u mislima kako unaprediti preduzeća, a posebno se fokusiram na studente sa beogradskog Univerziteta Singidunum, na Fakultetu poslovnih nauka, gde se radi na edukaciji i ojačavanju mladih u matici i u dijaspori.

Pristalica sam teze da „više ljudi više zna“, pa kako je mnogo mladih izašlo iz Srbije, moramo da se oslonimo i na njih jer ako ih ne vratimo, zaista smo na golemom gubitku. Uostalom, ne moraju fizički da budu prisutni, ali mogu posredno, putem znanja – zaključila je „učiteljica“ Mirjana, napominjući da joj je najdraža kineska poslovica „Nijedan čovek nije tvoj prijatelj, nijedan čovek nije tvoj neprijatelj, svaki je čovek tvoj učitelj“.
Inače, svoju knjigu Mirjana je završila pričom „Tri pitanja“ Lava Tolstoja. To je priča o kralju koji je tražio odgovore na pitanja: kada je pravo vreme da se urade prave stvari; koje osobe bi trebalo slušati; šta su prioriteti, čemu prevashodno treba posvetiti pažnju? Odgovor nije dobio od silnih savetnika i mudraca, ni vidovnjaka, posavetovao ga je siroti pustinjak: „Postoji samo jedno vreme koje je najvažnije – sadašnjost. Najvažniji je čovek onaj sa kojim si u tom trenutku. I ni jedan čovek ne zna da li će ikada više imati posla sa bilo kim drugim. Najvažnija stvar je pomoći mu jer to je svrha zbog koje živimo ovaj život“, naučio je pustinjak kralja.