Prema do sada pokazanom interesovanju, kako domacih tako i inostranih investitora, najviše šansi da budu prodati imaju hoteli u Beogradu. Do kraja godine na javnom tenderu, prema najavi Siniše Perica, savetnika ministra za trgovinu, turizam i usluge, naci ce se 10 do 15 hotela u glavnom gradu.
Za godinu i po dana, prema njegovoj proceni, cak 90 odsto hotela u Beogradu bice privatizovano. Na sastanku sa direktorima hotela, okupljenim u grupaciji „Beohoteli“, Peric je najavio i da ce Ministarstvo za trgovinu i turizam uskoro izdati kompakt-disk namenjen buducim investitorima, na kome ce biti svi relevantni podaci za ulaganja u turisticku industriju.
„Dosadašnje procene vrednosti pojedinih hotela nisu bile realne i zato ce se izvršiti revizija procene kapitala, jer poznato je da su ranije procene zavisile i od potreba direktora hotela, tako da su hoteli bili ili potcenjeni ili precenjeni“, rekao je Peric.
Uloga Ministarstva nije, prema njegovim recima, da prodaje hotele vec da pruži usluge kako Agenciji za privatizaciju, tako i samim hotelima, da bi se pronašli najadekvatniji partneri.
Na primedbu da bi moglo doci do prodaje objekata u bescenje i da ce se na tenderima naci samo hoteli koji dobro posluju, Siniša Peric je rekao da se „ne može prodavati samo ono što loše posluje, vec ce se prodavati sve ono za šta postoji interesovanje kupaca“. Predvideno je da buduci kupac hotela u pismu o namerama predstavi i socijalni deo kupovine, odnosno izjavu o statusu dosadašnjih zaposlenih.
Prema sadašnjoj situaciji, koja se ne odnosi samo na beogradske hotele, zaposlenih je dvostruko više od broja koji se smatra za standard u hotelijerstvu. Njime je predvideno da na 100 ležajeva bude samo 30 radnika.
U Ministarstvu su nezadovoljni stanjem u hotelima, jer, kako je rekao Peric, može se razumeti da nema novca za ulaganje, ali ne i da nema volje za održavanje higijene u pojedinim hotelima u Srbiji.
„Uticacemo na turisticku inspekciju da pocne zatvaranje objekata zbog nehigijene, jer radi se o dobroj volji, a ne o novcu. Ima hotela u istom gradu koji placaju iste dažbine, jedni su na evropskom nivou, dok su drugi zapušteni i to govori samo o upravi takvih hotela“, rekao je Peric, zatraživši od hotelijera da više pažnje posvete svojim objektima, pogotovu kada se još uvek zvanicno ne zna koji ce se hoteli naci ove godine na licitaciji.