Beogradski međunarodni susreti pisaca

Manifestacija će biti u znaku u znaku tri jubileja: 400 godina od smrti Šekspira, 140 godina od rođenja Borisava Stankovića i vek od smrti Petra Kočića, o čemu će se razgovarati za okruglim stolovima.

U Beograd će boraviti pisci iz Azerbejdžana, Bugarske, Velike Britanije, Gruzije, Grčke, Italije, Jermenije, Makedonije, Nemačke, Poljske, Rumunije, Rusije, SAD, Slovačke, Slovenije, Francuske, Crne Gore, Ujedinjenih Arapskih Emirata (prvi put) kao i iz Republike Srpske.

Prvog dana susreta na programu je predstavljanje romana Tako veli Džingis-Kan Nikolaja Luginova, koji je u Rusiji doživeo veliki uspeh i zapaženu ekranizaciju.

Gosti će zatim čitati pesme u Kući Đure Jakšića, a u Udruženju književnika Srbije biće upriličeno veče književnika sa Kosova i Metohije, gde će domaćini prirediti dobrodošlicu svojim kolegama.

Posle polaganja venca na spomenik Ivi Andriću 20. septembra će Susreti biti otvoreni u svečanoj sali Skupštine grada Beograda posle čega će se razgovarati za okruglim stolovima.

Na popodnevnom krstarenju Dunavom pesnici i srpski glumci više od dva sata kazivaće stihove.

U sredu će biti održan šesti međunarodni Sabor duhovne poezije u manastiru Rakovica i u Centru za kulturu Rakovica, a istog i sledećeg dana gosti će obići Požegu, Vrnjačku Banju, Raču Kragujevačku, Kragujevac, Petrovac na Mlavi, Kladovo, Novi Sad…

Pisci će učestvovati, kako je najavio Arsen Đurić, potpredsednik Čajetine, na trećim Zlatiborskim pesničkim vatrama koje daju značajan doprinos turistisčkoj ponudi ovog kraja.

Poslednjeg dana susreta biće predstavljena manifestacija Šumadijske metafore u Udruženju književnika, a na istoj adresi nastupiće i pisci iz rasejanja.

U okviru Susreta, u Mrčajevcima biće dodeljena prestižna nagrada Povelja Morave poljskom pesniku Gžegožu Latušinskom i našem poeti Selimiru Raduloviću.

U Požegi nagrade za duhovnu poeziju Pečat kneza Lazara biće uručene Predragu Baji Lukoviću, Manojlu Gavriloviću, Milošu Brkiću, Miladinu Obrenoviću i Dušku M. Petroviću.

Priređen je i zbornik Susreta, Nedovršivo druželjublje, u kojem su pesme svih učesnika manifestacije.