Posle deset godina priprema i uz brojne otpore operatera u Europi, odlukom Evropskog parlamenta, izmenjena su dosadašnja pravila na globalnom tržištu roaminga – da cene usluga u roamingu budu jednake domaćim cenama.
15. juna 2017. u zemljama EU-a počinje primena nove uredbe koja određuje da korisnici u roamingu ili u mobilnim mrežama u inostranstvu plaćaju cene svojih tarifa u matičnim zemljama. To znači da osoba iz bilo kojeg dela EU, dolaskom u drugu zemlju EU, plaća jednak iznos za usluge teleoperatera, koji bi plaćao i u svojoj matičnoj zemlji. Prelaskom preko granice sa istom SIM karticom, cena usluga teleoperatera podrazumeva cenu domaćeg poziva.
Nova regulativa se odnosi na mobilne pozive (razgovore) i SMS poruke, ali ne i za mobilni pristup internetu, koji sa sobom donosi dodatne troškove.
Savet: Najbolje rešenje je koristiti besplatni wifi gde god i kad god je moguće ili kupiti lokalnu SIM karticu u državi-članici EU koju posećujete.
Oprez sa međunarodnim pozivima
Veliko upozorenje se upućuje korisnicima i kada je reč o međunarodnim pozivima prema stranim zemljama, jer su mnogi shvatili da komotno mogu razgovarati i sa stranim zemljama. Međunarodni pozivi nisu obuhvaćeni u novoj izmeni zakona o roaming-u, tako da za njih i dalje važe sva postojeća pravila i uslovi koje korisnik ima.
Roaming znači da ste u inostranstvu, a dok ste kod kuće, plaćate kao i dosad tarifu kada zovete stranu zemlju.
Dakle, ako korisnik iz Austrije poziva broj u Mađarskoj, razgovor će mu se naplatiti po tarifi kao međunarodni poziv. Ali, ako korisnik iz Austrije, za vreme svog boravka u Mađarskoj, poziva broj u Austriji ili bilo gde u EU, i pritom koristi SIM karticu nekog od austrijskih operatera, poziv će se tretirati kao roaming i naplati će se prema važećim roaming pravilima, to jest bez nadoknade koja je naplaćivanja do sada.
Upozorenje: Ako provedete duže vreme u inostranstvu (EU), konkretno ako u četiri meseca provedete više vremena gostujete u roaming mreži nego u vlastitoj, operater može zahtevati dodatnu naknadu.
Analitičari iz Evrope napominju da će operateri, s ciljem sprečavanja zloupotrebe ili prekomerene upotrebe u roamingu, moći da primeme takozvanu “politiku pravedne upotrebe na potrošnju roaming usluga u zemljama EU/EEA (zemlje EU-a uz još Norvešku, Island i Lihtenštajn), što znači da se u slučaju zloupotrebe i prekomerenog korišćenja roaminga nacionalne mreže, cene usluga mogu dodatno naplatiti.
Ukoliko kod kuće imate neograničene mobilne podatke ili vrlo jeftine mobilne podatke, vaš mobilni operator može primeniti ograničenje na podatke tokom roaminga – poručuju korisnicima iz Europske komisije.
Međutim, obaveza operatera je da vas mora unapred obavestiti o tome i upozoriti kada dođe do sporne situacije, a kasnije to i naplatiti.Original Article