Fulbrajtov program je najpoznatija i najpopularnija fondacija američke vlade koja finansira razmenu predavača i naučnih istraživača između SAD i univerzitetskih centara širom sveta. Ustanovljena 1946. godine, ime je dobila po Vilijemu Fulbrajtu, nekadašnjem senatoru američke države Arkanzas. U Srbiji je ova obrazovna saradnja počela krajem pedesetih godina prošlog veka, a trenutno je u toku konkurs za Fulbrajtovu stipendiju.
Osnovni uslov je doktorska disertacija iz oblasti društvenih nauka, ekonomije i prava. Ko će steći pravo na 10 meseci predavačkog ili istraživačkog rada na nekom od univerziteta u SAD zavisi od komisija, od kojih je jedna pri ambasadi SAD u Beogradu, a druga u Vašingtonu.
Labus među stipendistima
Američka ambasada u Beogradu je pozvala nekadašnje učesnike Fulbrajtovog programa da pristupe Udruženju Fulbrajtovih stipendista, koje je osnovano prošle godine. Od oko 800 registrovanih stipendista koji su se uključili u program u poslednjih pola veka, ambasadi se do sada javilo 200. Od ličnosti u aktuelnoj političkoj i akademskoj žiži u Srbiji, najpoznatiji Fulbrajtovi stipendisti su Miroljub Labus, predsednik G17 plus i Marija Bogdanović, rektor Beogradskog univerziteta.
One na osnovu testova i intervjua ocenjuju akademsko iskustvo i pismeni projekat kandidata. Obrasci prijave mogu da se nađu na internet-sajtovima američke ambasade i beogradskog Centra za studije u Americi.
Mnogim dobitnicima Fulbrajtove stipendije je ovo jedini način da odu u SAD i tamo se zaposle, jer američka vlada pomaže pri dobijanju vize, plaća smeštaj, ishranu i obezbeđuje ostale neophodne uslove za naučni rad. U nekim programima se plaća čak i boravak najuže porodice stipendiste. Tako se, prema procenama Centra za studije u Americi, na osnovu Fulbrajtove stipendije danas u SAD nalazi oko 2.000 državljana Srbije i Crne Gore. Od njih se polovina nije vratila u zemlju po završetku programa. U američkoj ambasadi u Beogradu zato ističu da su i ovaj i ostali brojni programi razmene u SAD i pored obaveznog povratka u domovinu „dugoročni, jer se akademski program nastavlja kroz saradnju na profesionalnom i prijateljskom nivou sa kolegama iz Amerike“.