Odluka Nacionalnog kabineta, koji čine premijer Australije, šefovi država i teritorija, da ubrza vakcinaciju Ozija kojima je odobreno putovanje u inostranstvo, prema mišljenju Australijskog lekarskog udruženja, treba da postane obavezno za svakog putnika koji planira u inostranstvo.
Odluka koja je imala za cilj zaštitu građana dok su u inostranstvu, te da se smanji mogućnost širenja virusa izvan hotelskog karantina, “tiho“ je usvojena 7. maja.
To znači da su Australijanci mlađi od 50 godina, koji su dobili izuzeće od zabrane putovanja, sada u mogućnosti da prime Fajzerovu vakcinu, bez obzira na fazu imunizacije kojoj pripadaju.
Odluku je doneta zajedno sa sporazumom o preispitivanju broja izuzeća koja su odobrena, nakon pritiska državnih lidera.
Iako se u početku mnogo toga nije znalo, sada je potvrđeno da vakcine nisu obavezan uslov za napuštanje Australije, niti postoji mehanizam koji osigurava Ozije koji putuju iz hitnih razloga da budu na prioritetnoj listi.
Predsednik Australijskog lekarskog udruženja, dr Omar Koršid je mišljenja da bi vlada trebalo da ponovo prespita odluku i da vakcinacija putnika koji napuštaju zemlju bude obavezna.
Prema njegovim rečima, to bi podstaklo imunizaciju, kao i smanjio pretnje kovida, kako za putnike u inostranstvu, tako i mogućnost lokalnog prenosa virusa iz iz karantine po povratku.
Pored toga je bio mišljenja da svim Australijancima koji izlaze iz zemlje treba da bude ponuđena Fajezerova vakcina, bez obzira na starosnu grupu, jer je kraći interval između dve doze – 21 dan, dok je kod AstraZenekine vakcine to od četiri do 12 nedelja.
Iako postoje dokazi iz Velike Britanije da i jedna doza AstraZenekine vakcine može da bude efikasna u kratkom roku, Koršid je stava da putnicima treba da bude na raspolaganju Fajzerova vakcina jer se dešava da dugo vremena ne mogu da se vrate iz inostranstva.
Kako se radi o malom broju ljudi koji putuju, vakcinacija Fajzerovim cepivom ne bi negativno uticala na proces u zemlji, smatra Koršid.
Samim tim, vlada bi priznala da kovid vakcine menjaju profil rizika od putovanja u inostranstvo, te da se postavi pitanje zašto vakcinisani putnici koji stižu u Australiju moraju da idu u dvonedeljni hotelski karantin.
Za sada državna i teritorijalna zdravstvena odeljenja ne znaju kako će ova odluka Nacionalnog kabineta uticati na primanje druge vakcine, jer ne postoji mehanizam za ubrzavanje primanja zaštite, ukoliko neko mora hitno da otputuje u inostranstvo, zbog smrti člana porodice, ili osobe koja je na samrti.
Ne samo to, nego državne i teritorijalne zdravstvene vlasti odbijaju da priznaju putovanje kao razlog za vakcinaciju, niti savezno ministarstvo zdravlja može da kaže kada i kako će odluka Nacionalnog kabineta biti operacionalizovana.
Ima mišljenja da odluka o ponudi vakcina odlazećim putnicima može da se pokaže kontroverznom, s obzirom na to da još uvek nije završena vakcinacija ni grupa sa najvišim prioritetom, uključujući građane sa invaliditetom.
S druge strane, postoje stavovi da “tiha“ odluka Nacionalnog kabineta, potpomognuta inicijativom Australijskog udruženja lekara, može da dovede do uvođenja obavezne imunizacije za sve putnike.
Obavezan karantin
Od početka pandemije, više od 144.000 državljana i stanovnika Australije dobilo je odobrenje da napusti zemlju. U međuvremenu, oko 40.000 ljudi, zbog nedovoljnog karantinskog prostora i dalje je zarobljeno u inostranstvu.
Beri Abrams, izvršni direktor Odbora avio-predstavnika Australije, čiji su članovi Katar ervejz, Singapur erlajns, Etihad i Emirejts, rekao je da se Savezna vlada još nije konsultovala sa njima o vakcinaciji putnika i kako bi proces mogao da dovede do ublažavanja karantina.
S druge strane, Oziji vakcinisani u inostranstvu apeluju na vladu da pojasni da li će im biti priznato cepivo proti kovida, pošto je ministar unutrašnjih poslova sugerisao da će samo državljani vakcinisani u Australiji imati mogućnost karantina u domovini.
Чланак Bez cepiva nema putovanja? се појављује прво на Vesti online.