Međunarodni kosultant za pitanja terorističkih mreža i njihovih infiltracija u zemlje širom sveta Evan Kolman upozorio je da ekstremisti na Balkanu i u BiH imaju ratno iskustvo i pristup naoružanju, a kada se uzme u obzir njihovo poznavanje Al Kaide i mogućnost komunikacije preko interneta krajnji rezultat je opasna kombinacija.
On je za „Glas Amerike“ rekao da postoji jedan vrlo mali broj ljudi u Sarajevu, Travniku i drugim mjestima koji vjeruju u radikalnu islamsku teoriju, a neki od njih su, kako je naveo, vrlo mladi Bošnjaci koji su tu radikalnu ideologiju primili sa istom strašću kao i ekstremisti na drugim mestima, poput SAD.
„Za razliku od tih koji nemaju lak pristup oružju, ekspolozivima i vojnom treningu, na Balkanu i u BiH ekstremisti imaju i ratno iskustvo i pristup naoružanju. Neki od njih imaju čak i državljanstva drugih evropskih država, kao što su na primer Danska ili Norveška i druge, i mogu se uvezivati u mreže i izvan BiH. Mladi su prilično sofisticirani, vični internetu, i kada uzmete u obzir njihovo poznavanje Al Kaide i mogućnost komunikacije preko interneta i pristup oružju na Balkanu krajnji rezultat je opasna kombinacija“, upozorio je Kolman.
On je naveo da je BiH primer i lekcija o tome kako se Al Kaida i arapsko-afganistanske mreže uključuju u regionalne konflikte i od čega zavisi uspjeh ili neuspjeh njihove infiltracije.
Kolman tvrdi da su aktivnosti Al Kaide tokom rata u BiH bile najveće u vreme kada su Bošnjaci bili „priterani uza zid“, a pomoć im nije ni odakle dolazila, pa su za „saveznike uzeli one koji im nude pomoć“. Kako je tadašnja bošnjačka vlast počela polako da jača i stiče samopouzdanje, kaže Kolman, tako je počela i shvatati da im Al Kaida stvara više problema nego koristi i postala im je teret.
„Tada je došlo i do masovnog odbijanja ideologije, koju su strani borci pokušali nametnuti Bošnjacima. Tu leži još jedna vrlo važna lekcija. Upravo je Abu Musab al Zarkai, lider Al Kaide u Iraku, rekao da Al Kaida ne sme dozvoliti da se u Iraku primijeni nešto slično Dejtonskom sporazumu u BiH, što je direktno priznanje koliko je Dejtonski sporazum štete naneo ciljevima Al Kaide“, naglasio je Kolman.