1658. – Umro je engleski državnik i vojskovođa Oliver Kromvel, vođa engleske buržoaske revolucije. Njegova vojska porazila je kraljevsku armiju 1644. kod Marston Mura i 1645. kod Nezbija i zarobila kralja čarlsa I Stjuarta, koji je osuđen na smrt i pogubljen 1649. Odbivši titulu kralja, 1653. postao je lord protektor Engleske, Škotske i Irske. Dve godine posle njegove smrti monarhija je obnovljena. Period republike smatra se tamnim dobom prošlosti Engleske.
1759. – Iz Portugala je počelo proterivanje rimokatoličkog monaškog reda jezuita (Societas Iesu).
1783. – Velika Britanija, SAD, Francuska i Španija potpisale su Pariski mir, čime je završen Američki rat za nezavisnost.
1791. – Francuska skupština usvojila je ustav kojim je uspostavljena ustavna monarhija, koja se pokazala kao kratkotrajna.
1806. – Srbi su na Deligradu, na ulazu u đuniski tesnac između Ražnja i Aleksinca, pod komandom vođe Prvog srpskog ustanka Karađorđa, odbili napad brojčano nadmoćnih turskih snaga i odbacili ih ka Nišu. Istog dana vojvoda Stanoje Glavaš je oslobodio Prokuplje.
1821. – Umro je rumelijski valija i beogradski vezir Marašli Ali paša, koji je sarađivao sa Srbima u postizanju sporazuma o prekidu neprijateljstava. Krajem 1815. s knjazom Milošem Obrenovićem sklopio je sporazum koji je Srbima obezbedio ograničenu samoupravu, što je Miloš iskoristio da je dalje postupno proširuje.
1826. – Nikolaj I krunisan je za cara Rusije.
1866. – U Ženevi je počeo prvi kongres Prve internacionale.
1877. – Umro je francuski državnik i istoričar Luj Adolf Tjer, osnivač i prvi predsednik Treće republike od 1871. do 1873. Kao šef versajske vlade 1871. u krvi je ugušio Parisku komunu. Dela: „Istorija Francuske revolucije“, „Istorija konzulstva i carstva“.
1883. – Umro je ruski pisac Ivan Sergejevič Turgenjev, jedan od najznačajnijih predstavnika ruskog realizma. Prvi je ruski pisac čije su dela prodrla na Zapad gde je čitan s divljenjem i za života je uživao znatno veći ugled u francuskim nego u ruskim književnim krugovima. Zanimao ga je tip „suvišnog čoveka“, plemića-intelektualca i tip „nihiliste“, građanskog intelektualca, sukobljenog s konzervativizmom plemićke kulture. Predskazivao je revolucionarnu epohu u Rusiji. Dela: romani „Očevi i deca“, „Plemićko gnezdo“, „Rudin“, „Dim“, „Novina“, „Uoči novih dana“, pripovetke „Prolećne vode“, „Asja“, „Lovčevi zapisi“, drama „Mesec dana na selu“.
1900. – Rođen je finski državnik Urho Kekonen, predsednik Finske od 1956. do 1982, najistaknutiji finski političar posle Drugog svetskog rata.
1931. – Kralj Jugoslavije Aleksandar I Karađorđević proglasio je novi Ustav kojim je ozakonjena čvršća vlast Krune. Taj ustav su komunisti i drugi neprijatelji Kraljevine Jugoslavije prozvali – Oktroisani ustav. Ustanovljena je dvodomna Skupština, uvođenjem gornjeg doma – Senata. Ovaj ustav ostao je na snazi do okupacije Kraljevine Jugoslavije aprila 1941.
1939. – Dva dana posle nemačkog napada na Poljsku, Velika Britanija i Francuska su objavile rat Nemačkoj. Bio je to početak Drugog svetskog rata.
1939. – Na kružnoj stazi oko Kalemegdana u Beogradu je održano veliko međunarodno automobilsko nadmetanje za „Veliku nagradu Beograda“. Pobednik je bio italijanski trkač Tacio Nuvolari, koji je nastupao za Auto-Union, drugoplasirani je bio Manfred fon Brauhič (Mercedes). Kao četvrti stigao je srpski trkač Boško Milenković, koji je vozio automobil tipa Bugati.
1943. – Iskrcavanjem na Siciliju Osme britanske armije pod komandom feldmaršala Bernarda Montgomerija, počeo je napad savezničkih trupa na Italiju u Drugom svetskom ratu.
1948. – Umro je češki državnik Eduard Beneš, predsednik čehoslovačke od 1935. do 1938. i od 1946. do 1948. Bio je vođa Narodne stranke i najbliži saradnik prvog predsednika čehoslovačke Tomaša Masarika. U Prvom svetskom ratu radio je na stvaranju slobodne čehoslovačke i Male Antante (savez s Jugoslavijom i Rumunijom). Od osnivanja čehoslovačke 1918. do 1936. bio je šef diplomatije, a posle Minhenskog sporazuma 1938, kojim je Zapad predao čehoslovačku na milost i nemilost nacističkoj Nemačkoj, dao je ostavku i otišao u izbeglištvo u London, gde je tokom Drugog svetskog rata predvodio izbegličku vladu. Posle rata ponovo je postao šef države, ali je dao ostavku 1948. kad su komunisti prigrabili svu vlast i ubrzo je umro.
1953. – Stupila je na snagu Evropska konvencija o ljudskim pravima.
1962. – Umro je američki pisac Edvard Estlin Kamings, pesnik snažnog lirskog dara u čijoj su poeziji dominirale teme ljubavi i smrti. Dela: zbirke stihova „XLI pesma“, „Je 5“, „Viva“, „Tom“, „V20“, „1×1“, „Sedamdeset i jedna pesma“.
1969. – Umro je vijetnamski državnik Ho Ši Min, predsednik Demokratske Republike Vijetnam (Severni Vijetnam) od proglašenja 1945. i vođa borbe protiv japanske armije, francuskih kolonijalnih trupa i američke invazione vojske. Od 1917. radio je u Francuskoj, gde je 1920. postao član Komunističke partije Francuske, a 1930. je osnovao Komunističku partiju Vijetnama. U vreme Drugog svetskog rata, kad je Japan okupirao Vijetnam, stvorio je jak oslobodilački pokret, jezgro buduće armije, koja je nanela odlučujuće poraze Francuzima i potom Amerikancima, zahvaljujući čemu su Severni i Južni Vijetnam ujedinjeni 1976.
1971. – Sovjetski Savez, SAD, Velika Britanija i Francuska potpisale su sporazum o statusu grada Berlina.
1976. – Američki vasionski brod bez ljudske posade „Viking 2“ spustio se na Mars i počeo da šalje fotografije sa te planete.
1991. – Umro je američki filmski režiser italijanskog porekla Frenk Kapra, autor sjajnih komedija sa satiričnom notom. Napisao je memoare „Ime iznad naslova“. Filmovi: „Donovanova afera“, „Mlada generacija“, „Zabranjeno“, „Američka ludost“, „Gorak čaj generala Jena“, „Dogodilo se jedne noći“ (Oskar), „Gospodin Dids ide u grad“ (Oskar), „Izgubljeni horizonti“, „Upoznajte Džona Doa“, „Arsenik i stare čipke“, „Ne možete to poneti sa sobom“ (Oskar), „Ovo je divan život“, „Država Unije“, „Džep pun čuda“.
1992. – Sa teritorije pod kontrolom muslimana (Bošnjaka) i Hrvata, u centralnoj Bosni, raketom je oboren italijanski transportni avion u kojem su poginula sva četiri člana posade. Incident je na Zapadu skromno medijski propraćen i nije vođena ozbiljnija istraga, pošto je bilo jasno da ni na koji način ne mogu biti optužene snage Srba u BiH.
1996. – SAD su izvele jedan od najjačih vojnih napada na Irak od okončanja Zalivskog rata 1991, ispalivši 27 krstarećih projektila na ciljeve na jugu te zemlje, sa obrazloženjem da je to kazna zbog pomoći armije Sadama Huseina jednoj od kurdskih frakcija u „zoni bezbednosti“ koju su UN proglasile na severu Iraka.
1997. – U vijetnamskom putničkom avionu „Tupoljev 134“, koji se srušio u blizini aerodroma u glavnom gradu Kambodže Pnom Penu, poginulo je 65 ljudi, uglavnom stranaca.
2002. – Vrhovni sud Izraela odlučio je da izraelske vlasti mogu da proteruju rodbinu palestinskih terorista ukoliko dokažu da su pretnja bezbednosti Izraela.
2007. – Britanska vojska napustila je Basru, najvažniji centar naftne industrije u Iraku. Britanci su ranije već napustili tri južne provincije Iraka, predajući kontrolu domaćim snagama. Povlačenje je posledica čestih napada u kojima je stradao veliki broj britanskih vojnika.