Zbog nezakonitosti u prodaji Beogradske industrije piva (BIP) američki privrednik Bogdan Veljković i jedan od naslednika ovog preduzeća, najavio je tužbe protiv Mlađana Dinkića, ministra za ekonomiju, i čelnih ljudi Republičke direkcije za imovinu.
On tvrdi da je imovina BIP-a u prestonici, inače među najvrednijom u Srbiji koju potražuju predratni vlasnici, tokom poslednjih nekoliko godina najpre nelegalno od državne „pretvorena“ u društvenu, i to zahvaljujući sprezi biznismena, sudova i državnih organa. „Vesti“ su ranije pisale kako je manjinski paket BIP podeljen povlašćenim pojedincima iz redova vojske, policije, biznisa i politike, dok je za većinski, državni paket, još 2006. godine raspisan tender.
U aprilu 2007. godine zaključeno je primanje ponuda, a tenderska komisija je od 15 učeniska za prvoplasiranog ponuđača proglasila konzorcijum koji ne postoji, tvrdi Veljković.
– Prvoplasirani kandidat za kupovinu pivare je konzorcijum „United Nordic Beverages“ iz Švedske i „Alita“, preduzeće za proizvodnju vina iz Litvanije, koji su za kupovinu državnog paketa akcija ponudili 21,4 miliona evra. Drugoplasirani ponuđač, slovenačka pivovara „Laško“ je najavila da je spremna da plati polovinu od tog iznosa, samo 11,7 miliona evra. Američka ambasada u Beogradu se na moj zahtev obratila ambasadi Švedske u Srbiji kako bi utvrdila ko će kupiti većinski paket BIP-a. Od atašea ove ambasade Magnusa Lindala stigao je odgovor da nemaju podatke da je takva firma registrovana u Švedskoj. Moji advokati iz Strazbura već mesecima ne mogu da stupe u kontakt ni sa predstavnicima litvanske „Alite“ preko zvanične adrese na kojoj se vodi sedište firme – ističe Veljković.
Rasparčana imovina
Tokom 2006. godine je imovina BIP u Srbiji i Crnoj Gori rasparčana, i već nezakonito prodata, tvrdi Bogdan Veljković.
– Reč je o imovini koja je takođe bila državna, a ne društvena. Na primer, Pivara Bajloni u beogradskoj četvrti Skadarlija, koja je posle Drugog svetskog rata ušla u sastav BIP-a, a danas ima naslednike, prodata je u bescenje izvesnoj italijanskoj firmi „Ital projekt“, registrovanoj u Banjaluci. Beogradski mediji su kao vlasnika tog dela BIP-a naveli srpskog biznismena Predraga Rankovića Peconija – navodi Veljković.
On je već podneo krivičnu prijavu protiv anonimnog službenika Drugog opštinskog suda koji je, kako kaže, mimo ovlašćenja, još 2003. godine potpisao odobrenje BIP-u da u svoje vlasništvo uknjiži društvenu imovinu koju je mogao samo da koristi.
– Republička direkcija za imovinu je već poslala dopis Agenciji za privatizaciju da zaustavi dalje aktivnosti oko prodaje BIP-a dok se ne utvrde vlasnički odnosi u ovom preduzeću. Isti dopis je upućen i Republičkom javnom pravobranilaštvu da pokrene postupak za utvrđivanje vlasničkih odnosa nad imovinom koju koristi BIP. Međutim, prodaja BIP-a je nastavljena dolaskom Mlađana Dinkića, bivšeg ministra finansija na mesto ministra ekonomije, dok je Panić, pomoćnik direktora Direkcije za imovinu javno opovrgao reči svog dikrektora o zaustavljanju prodaje – kaže Veljković.
Zato će on protiv svih „prozvanih“ državnih službenika podneti krivične prijave, ukoliko se ispostavi da su tačne nezvanične najave Agencije za privatizacije, da će BIP biti prodat 24. jula ove godine.