Tek poneka monahinja. očigledno sasvim predodređena, prođe ovim rajskim predelom tiho i neprimetno. Posetioci sa njima mislima razgovaraju. A njihove misli okrenute su deci i odraslim ženskim osobama najteže ometenim u fizičkom i mentalnom razvoju. Monaštvo ovog i manastira Ravanice kod Ćuprije – brinu o 92-ve osobe teško obolele „male i veliki Božije dece“ za čije je najbliže srodnike ovo uteha sa Neba.
Manastir Svete Petke na Izvoru kod Paraćina ustupio je deo svog zemljišta državi da se na njemu izgradi namenski objekat socijalne zaštite, jedinstven primer i u crkvenom i u stručnom medicinskom smislu.
O štićenicima ovoga Doma monaštvo brine više od 70 godina.
U ovoj zelenoj oazi, koju su zagrlili, s jedne strane odronci Kučanja a sa druge strane reka Grza, manastir Svete Petke Izvorske sagrađen je u srednjem veku u blizini sela Izvor. Za razliku od većine manastira iz tog vremena nije zidan na osam, nego je iz daleka vidljiv, ali ipak teško pristupačan. Kao i većina srednjovekovnih manastira podignut je na mestu sa živom vodom i čistsim vazduhom. Izvoru žive vode u blizini manastira pripisuju vernici čudesne isceljiteljske moći.
U okrilju ovoga manastira privremeno su bile smeštene i mošti Svete Petke, kada ih je Kneginja Milica 1398. izmolila od sultana Bajazita da ih prenese u Kruševac.
Osim čestice moštiju Svete Petke, postavljenih u tronu koji je za njih posebno napravljen, u ovom manastsiru nalaze se i čestice moštiju Svetog mučenika Cara Lazara, prepodobnog Gligorija Gornjačkog, Svetih apostola Andreja i Varnave, Svetog velikomučenika Teodora Tirona, prepodobne Pelagije, Prevlačkih mučenika i čestica Časnog Krsta, tako da molitvama ovih svetih ugodnika i snagom Životnornog Krsta vernici osete, kako to reče jedan od njih, Dejan Ćirković, da mu se, u trenutku kada im se poklonio, duhovno biće prepakovalo.