Predsedavajuci sudskog veca Haškog tribunala, Britanac Ricard Mej, prekinuo je juce unakrsno ispitivanje svedoka tužilaštva Andrasa Ridlmajera posle rasprave sa optuženim, bivšim jugoslovenskim predsednikom Slobodanom Miloševicem o uzrocima rata na Kosovu. Mej je pre toga nekoliko puta prekidao Miloševica, pošto je ovaj svedoku postavljao pitanja koja, po oceni sudije, nisu bila relevantna za Ridlmajerovo svedocenje o oštecenjima verskih i kulturnih spomenika na Kosovu i Metohiji.
Tokom nastavka unakrsnog ispitivanja Ridlmajer, strucnjak za islamsku arhitekturu sa americkog univerziteta Harvard, izneo je ocenu da postoji veza izmedu uništenja islamskih spomenika i uništenja pravoslavnih objekata na Kosovu „po sistemu milo za drago“.
Otkud Ridlmajer
U prekjucerašnjem popodnevnom nastavku haškog sudenja bivšem jugoslovenskom predsedniku Slobodanu Miloševicu, neocekivano se u sudnici, uz ukljucenje javnosti, umesto nepoznatog „zašticenog svedoka“ pojavio strucnjak za islamsku arhitekturu americkog univerziteta Harvard Andras Ridlmajer.
Zastupnik Tužilaštva DŽefri Najs javno je izrazio nedoumicu oko planirane procedure daljeg saslušavanja svedoka, „zbog svega onoga što nam se desilo sa prethodnim svedokom“. Najs, medutim, nije precizirao zašto je promenjen tok današnjeg sudenja.
U unakrsnom ispitivanju, Miloševic je doveo u sumnju u objektivnost podataka, tvrdeci da su mnogi objekti, i srpski i albanski, ošteceni upravo akcijama NATO i ukazao na primere bombardovanja podrucja Pecke patrijaršije, memorijalnog kompleksa Gazimestan, kao i crkava u đakovici, Prizrenu i Prištini.
Primedba Tapuškovica
Jedan od prijatelja suda Branislav Tapuškovic je stavio primedbu tužilaštvu zbog svedocenja Ridlmajera. Tapuškovic je naveo da je tužilaštvo moralo da samo odredi strucnjake koji ce se baviti odredenim pitanjima, a ne da prihvata svedocenje ljudi koji sami obezbeduju finansijska sredstva i Tribunalu nude svoje usluge kao što je ucinio Ridlmajer.
Ridlmajer je naveo da nije našao ozbiljna oštecenja na pravoslavnim verskim gradevinama, od ratnih operacija 1999. godine, mada je potvrdio da je posle dolaska KFOR, u junu 1999. godine, bilo brojnih napada na nealbanske verske i istorijske gradevine.
Miloševic se, medutim, pozvao na izveštaj profesora Slobodana Curcica sa univerziteta Prinston, koji je 2000. godine u jednom americkom listu ocenio da je Ridlmajerov izveštaj jednostran, buduci da se odnosi uglavnom na muslimanske spomenike. Sudenje Miloševicu se sutra nastavlja daljim svedocenjem Ridlmajera.