Hapšenje 51-godišnjeg guvernera Ilinoja Roda Blagojevića u rano jutro 10. decembra 2008. došlo je iznenadno, premda je on već godinama predmet optužbi za korupciju a niz njegovih bliskih saradnika je završio na sudu. Ovog puta, međutim, ozbiljnost optužbi — da je pokušao da unovči svoje zakonsko pravo da imenuje Obaminog naslednika u američkom Senatu — bila je potkrepljena tajnim snimcima razgovora koje je Blagojević vodio sa svojim saradnicima.
Guverner Blagojević već poduže u Ilinoju (pa i šire) uživa reputaciju čoveka sumnjivih moralnih kvaliteta, koji se okružio ljudima sklonim korupciji i kriminalu. Isprva je, međutim, delovao kao mladi čovek koji mnogo obećava u politici. Imao je brz uspon u političkoj karijeri pre svega zahvaljujući tome što se oženio Patriciom Mel, ćerkom uticajnog čikaškog političara irskog porekla Ričarda Mela (Richard Mell), jednog od «gazda» tzv. čikaške mašine Demokratske stranke SAD.
Tast mu je omogućio da prvi put uđe u Predstavnički dom Ilinoisa pre 16 godina (1992). Blagojević je zauzvrat pristao da mu deca budu krštena kao katolici i da se vaspitavaju shodno tome. On sam je rekao tokom kampanje da je «istočnoevropskog porekla» i nije glasao protiv bombardovanja Srbije u Kongresu marta 1999 (za razliku od stotina svojih kolega, Republikanaca pre svega).
četiri godine kasnije tast mu je takođe omogućio da bude izabran u Kongres SAD, a igrao je bitnu ulogu i u njegovom izboru za guvernera Ilinoja (2002). Na opšte zaprepašćenje, 2005. se posvađao sa tastom koji mu je do tada sve omogućio šta je postigao.
U oba mandata Blagojević i njegovo okruženje bili su optuživani za niz finansijskih neregularnosti i skandala. Ovo je posebno ironično s obzirom da je 2002. Blagojević kampanju za guvernera vodio pod sloganom «čišćenja» političkog života Ilinoja posle njegovog korumpiranog prethodnika Džordža Rajana, koji je sada u zatvoru.
I pre hapšenja «Blago» je bio pod istragom i stoga je neverovatno da nije bio oprezniji u svojim razgovorima sa saradnicima – što odražava i njegovu aroganciju.
Decembra 2005. počela je istraga o njegovoj ulozi u prodaji koncesije na naplatne auto-puteve u Ilinoju.
Juna 2006. državni tužilac Ilinoja Lisa Madigan je obaveštena da je federalno tužilaštvo SAD otvorilo istragu o «hroničnoj korupciji» pri imenovanju funkcionera Blagojevićeve administracije.
Septembra 2006. saznalo se da je Blagojević primio pare od izvesnog Majka Askaridisa dve nedelje nakon što je Askaridisova žena dobila posao u državnoj službi Ilinoja – a da pritom nije položila inače obavezni državni ispit.
Oktobra 2006. štampa je objavila da je jedna firma koja je Bagojeviću dala $120.000 za guvernersku kampanju 2002. godine dobila jedan veliki posao od Direkcije za razvoj Ilinoja bez licitacije.
Takođe oktobra 2006. Blagojevićevi sponzori i lični prijatelji, biznismeni Antonin «Toni» Rezko i Stuart Levin optuženi su za primanje mita od investicionih firmi koje su želele da dobiju ugovore sa državom Ilinoj. Levin je sve priznao i pristao je da svedoči protiv Rezka.
Blagojevićeva žena Patriša je inače bila Rezkova poslovna partnerka i preko njega je zaradila velike svote na provizijama na prodaji nekretnina koje joj je Rezko «nameštao».
Decembra 2007. šef Blagojevićeve kampanje Kris Keli je optužen pred sudom za utaju poreza. Oktobra 2008. postalo je jasno da Rezko namerava a se okrene protiv Blagojevića da bi smanjio svoju zatvorsku kaznu. Njegovim iskazom je došlo do hapšenja Blagojevićevog bliskog saradnika i skupljača priloga za njegovu kampanju, Vilijama Selinija. On je optužen za obećavanje štetnih ugovora firmama koje daju priloge Blagojevićevoj kampanji. Sličnih skandala i nagoveštaja skandala ima još mnogo, barem desetina!
Inače, njegova popularnost je pala na neverovatno niskih 4% prema poslednjoj anketi od 13.X. a ugledni Rasmusen Reports ga je proglasio najnepopularnijim guvernerom u SAD.
Imajući u vidu stepen korupcije na političkoj i javnoj sceni Srbije, moglo bi se za Blagojevića reći da «krv nije voda» — ali je država Ilinoj već preko stotinu godina pre njegovog izbora za guvernera bila ozloglašena u SAD kao leglo korupcije. Dvojica prethodnih guvernera su završili u zatvoru, da o nižim činovnicima ne govorimo.
Najnovije optužbe protiv Blagojevića su groteskne – da se cenjkao sa potencijalnim kandidatima za upražnjeno Obamino mesto u Senatu SAD. Sve je snimio FBI, a njegove izjave saradnicima pune su opscenih izraza i verbalnih gadosti nedostojnih iole pristojnog čoveka, a kamoli javne ličnosti na tako visokom položaju. Nema sumnje da je ovo kraj njegove karijere i uvod u proces koji će se završiti dugogodišnjom zatvorskom kaznom