Poruka koja je internetom počela da kruži 17. januara 1998. godine bila je početak najsenzacionalnijeg skandala u istoriji Amerike. Mat Dradž objavio je da je nedeljnik „Njusvik” upravo zataškao priču o seksualnoj aferi predsednika Bila Klintona i njegove službenice. Samo dan kasnije, bilo je objavljeno i njeno ime – Monika Levinski! „Bomba” od informacije ubrzo je eksplodirala i u zvaničnim medijima koji su počeli da proveravaju istinitost „nepotvrđenih informacija” i „kopaju” po tajnim odajama predsednikovog kabineta. Svega nekoliko dana kasnije usledila je informacija o pokretanju istrage protiv Bila Klintona zbog ohrabrivanja drugih da lažu u cilju prikrivanja njegove seksualne afere.
Uskoro je usledio sudski proces, ispitivanje nezavisnog tužioca, pokretanje impičmenta i konačno oslobođenje optužbi. Za sve to vreme mediji su imali pune ruke posla. Gotovo iz dana u dan otkrivani su novi pikantni detalji vešto skrivani iza vrata Ovalnog kabineta. Klupko Klintonovog seksualnog života počelo je da odmotava. Ispostavilo se da je Monika Levinski samo jedna od njegovih afera. Danas, deset godina kasnije, Klinton je ponovo u trci za Belu kuću. Ovoga puta kao „pratilja” supruge Hilari koja se nada da će postati prva žena predsednik Amerike. Kako je u svojoj knjizi napisao bivši Klintonov savetnik Dik Moris, Bilovo neverstvo Hilari je „velikodušno” oprostila i vratila se u zajedničku spavaću sobu tek nakon što je počelo NATO bombardovanje Jugoslavije, koje je ona iz sve snage odobravala. Sada se bračni par Klinton ponovo nalazi nadomak Bele kuće.
Pola Džons – žena od koje je sve počelo
Iako nije ni prvi ni poslednji seksualni izlet Bila Klintona, Pola Džons ostaće upamćena kao „okidač” za pokretanje istrage protiv tadašnjeg predsednika SAD, koji ga zamalo nije koštao funkcije. Njene optužbe odnosile su se na period kada je ona bila niži državni službenik, a Bil Klinton guverner Arkanzasa. Ceo slučaj bio bi zaboravljen mnogo pre Monike Levinski samo da se Bil Klinton izvinio Poli Džons, kao što je bilo i dogovoreno. Budući da se to nije desilo, Pola Džons odlučila je da ceo slučaj dobije sudski epilog i to baš u trenutku kada su advokati pokušavali da uđu u trag i drugim ženama koje su radile sa Klintonom i prema kojima je predsednik „prekoračio ovlašćenja”. U novembru 1998. godine, pošto je priznao aferu sa Monikom Levinski i suočio se sa suđenjem u Senatu, Klinton je prihvatio da isplati Poli Džons 850.000 dolara, ali se nije složio da je reč o lošem ponašanju za koje je potrebno da se izvini.
Bračni par Džon se razveo. Pola (41) se ponovo udala i rodila sina. Sada radi kao agent za nekretnine i ne želi da daje intervjue zato što se priprema da objavi knjigu. Kako kaže, svi su je smatrali crnom ovcom koja nije mogla da kaže svoju stranu priče. A i izdavači su želeli da se zaštite od uticaja takve knjige na ponovne predsedničke izbore. Naglašavajući da je iznenađena kandidovanjem Hilari Klinton za predsednika Amerike, Pola Džons dodaje da se njen glas neće naći među onima koji je budu podržali.
Ketlin Vili – tužiteljka iz Ovalne sobe
Kada je zajedno sa pokojnim suprugom Edom 1992. godine svesrdno radila da Bil Klinton dobije najmasovniju podršku u Virdžiniji, Ketlin Vili nije ni slutila da će sa pobedom njenog kandidata imati ozbiljnih životnih problema. To čak nije ni pretpostavila kada ju je Bil Klinton za vreme kampanje zamolio da mu donese pileću supu u hotel, sa obrazloženjem da je bolestan a da Hilari nije tu. Ketlin, tada volonter u stranci, skupila je hrabrost i odbila nepristojni poziv. Godinu dana kasnije, kada je njen suprug Ed imao finansijske probleme, Ketlin je otišla u Ovalnu sobu da zatraži predsednikovu pomoć i zamoli ga da joj obezbedi pristojan posao, jer je i dalje radila samo kao volonter stranke. Umesto pomoći, predsednik je tokom sastanka, seksualno napao. Kako kaže, uzeo je njenu ruku i stavio na mesto koje fudbaleri pokrivaju kada se izvodi slobodan udarac. Uspaničena, trgla se i pobegla. Iako je verovala da je neprijatnim iznenađenjima bio kraj, ona su je tek očekivala. Ketlinin suprug Ed pronađen je mrtav u šumi. Samoubistvo. Prema njenim rečima, nikada nije nameravala da događaj iz Ovalne sobe ugleda svetlo dana, ali poveravajući se nekim ljudima, među kojima i Lindi Trip, kasnije bliskoj prijateljici Monike Levinski, Ketlin Vili je otvorila Pandorinu kutiju. Neko je odmah dojavio advokatima Pole Džons i slučaj je ubrzo „procurio”. Ova 61-godišnja dama, smirenog držanja ali sa još jakim osećanjem besa prema Klintonu, ovih dana, u jeku predsedničke kampanje Hilari Klinton, promoviše svoje memoare – „Meta: Uhvaćena na nišanu Bila i Hilari Klinton”. Do sada je dala više od 160 radio-intervjua, ali, kako kaže, knjiga nije usmerena protiv kampanje gospođe Klinton. Ona veruje da je Bil Klinton seksualni zavisnik, a da mu Hilari to toleriše. „Umesto da mu postavi ultimatum, istera ga napolje i kaže – vrati se kad ozdraviš, ona mu dopušta takvo ponašanje. Koliko javno poniženje može da podnese jedna žena”, pita Ketlin Vili.
Monika Levinski – zaštitno lice skandala
Monika Levinski imala je 21 godinu kada je počela da radi u Beloj kući. Isporučivala je hranu predsedniku, flertovala sa njim i, konačno, upustila se u 18-mesečnu avanturu koja je podrazumevala oralni seks, seks preko telefona, incident sa cigaretom, ali i napad panike kada je sve obelodanjeno. Da se, ipak, kasnije sasvim solidno snašla u skandalu koji je zadesio potvrđuje i knjiga koju je objavila. Kako kaže, ono što je najviše uvredilo jeste način na koji je Klinton okarakterisao njihovu vezu. „Pričao je kao da sam sve izmislila zbog lične dobiti, da sam bila posluženje kome on nije mogao da odoli. To nije bilo tako. Reč je o uzajamnoj vezi, uzajamnoj na svim nivoima”, tvrdi Levinski.
Ova lepuškasta devojka koju pamtimo sa fotografija na kojima je Klinton grli u gomili među drugim pristalicama, u međuvremenu je završila Londonsku školu ekonomije (decembar, 2006) i stekla titulu mastera iz oblasti socijalne psihologije. Počela je da pravi i torbice za dame i živi daleko od očiju javnosti. Njena prijateljica kaže da je Klintonova administracija uništila Moniki reputaciju i nikada joj se zbog toga nije izvinila.
Bob Bitman – čovek koji je predsedniku postavljao neprijatna pitanja
„Gospodine predsedniče, kako objašnjavate prisustvo vaše semene tečnosti na haljini gospođice Levinski?”. Upravo ovo pitanje osmelio se da postavi Bob Bitman, pomoćnik nezavisnog tužioca Keneta Stara, nikom drugom do predsedniku SAD Bilu Klintonu. On je bio zadužen za prikupljanje dokaza u vezi sa aferom Levinski. „Morali smo da se usredsredimo na sledeći korak istrage i proverimo sve što navodi Monika Levinski. Ono što smo morali jeste da naš posao uradimo najbolje moguće”, ističe Bitman i dodaje da je na sam dan ispitivanja predsednika Klintona bio nervozan. „Bio sam veoma dobro pripremljen, ali nije mi bilo drago što je ceo slučaj došao do tog nivoa. Da je Klinton priznao odmah, poštedeo bi i sebe i naciju mučenja”, ističe Bitman. Iako je Klinton oslobođen svih optužbi, Bitman je svoj posao odradio najbolje moguće. Sada je tužilac od karijere koji radi u velikoj firmi u Vašingtonu. Slučaj afere sa predsednikom, kako kaže, dosta mu je pomogao u karijeri, jer je upravo na taj način stekao ime. Iako je u svojoj praksi kasnije dobijao mnogo ozbiljnije slučajeve, ostaće upamćen kao „čovek koji se drznuo da predsedniku postavlja neprijatna pitanja”.