Bostandžije zadovoljne cenom i rodom

Porodica Maksimović iz Slepčevića, bostan gaji više od tri decenije. Na površini od tri hekatara, ovog leta, lubenice beru treći put. Do sada su prodali više od 20 tona, a očekuju prinos veći od 60 tona po hektaru.

"Veliki trud i rad i novac se uloži, ima neke zarade, ali ništa preveliko. Koliko da opstane jedna porodica, bez nekih raskošnih stvari, putovanja", kaže Aleksandar Maksimović, proizvođač iz Slepčevića.

Iako je, dodaju, proizvodnja nekada bila mnogo lakša, a zarada veća, od gajenja bostana u Slepčeviću se ne odustaje.

"Pre je bilo mnogo bolje nego sada, manje površine, bolje je funkcionisalo, a sada je veliki ulog, a mala zarada", kaže Ljubica Maksimović iz Slepčevića.

"Od kada sam mali bio, leta sam provodio u lubenicama, sad sam ja to nastavio, jednostavno, ima tu i neke ljubavi", kaže Radiša Ivanić, proizvođač iz Slepčevića.

Želja svakog bostandžije u ovom selu je da ima krupne i slatke lubenice. Da ih bere, kažu, ne može i ne ume svako.

"Ima više faktora koji određuju zrelost, dugogodišnjim radom, to je se jednim pogledom utvrdi koja je zrela, a koja nije. Kad bi se postavila zelena, polu zrela, i zrela, vrlo brzo bi berač naučio vizuelnim pogledom", kaže Slobodan Gošić, proizvođač iz Slepčevića.

Nekada su bostandžije uglavnom kupce čekali na improizovanoj pijaci pored puta. Sada je toga manje, jer se većina roda proda nakupcima kod kuće.

"Kad imamo veću ponudu onda se vežemo za veće markete, pa njima to dajemo, u suštini, uvek se proda, retke se godine da lubenica ostane, da se ne proda", kaže Radiša Ivanić, proizvođač iz Slepčevića.

Iako se najviše bostana proda na veliko, ima i onih koji leto ne mogu da zamisle bez trgovine na malo.

"Nije opterećenje zato što je ispred dvorišta, znači kad neko stane, izađem prodam lubenicu, u dvorištu sam, radim svoj posao, obavljam kućne poslove, kad sam u njivi neko drugi izađe", kaže Danica Ivanić iz Slepčevića.

Na površini od oko 150 hektara, više od 50 domaćinstava u Slepčeviću proizvodi lubenice. Po hektaru ulože oko 2.000 evra, a u rodnoj godini, zarade i nekoliko puta više.

rts.sabac@rts.rs
+381 15 353 269

Kompletan tekst