Na FB grupi Bio jednom jedan Beograd, koja je posvećena očuvanju sećanja na život naših predaka u Beogradu pre Drugog svetskog rata i koja objavljuje sadržaje fotografije Beograda nastale do 6.4.1941. izneta je pričica kada je u Srbiji počela da se kiti Božićna jelka. Došlo se do zaključka da je ovaj običaj kod nas postao popularan tridesetih godina prošlog veka, ali da su se u pojedinim beogradskim porodicama jelke ukrašavale i pre toga.
Da je kićenje jelki 1920ih još uvek bilo retkost u pravoslavnim kućama u Beogradu i Srbiji uopšte, svedoče i oglasi iz dnevne štampe dvadesetih godina u kojima firma iz Zagreba reklamira svećice i „nakit za božićno drvo” ili „božićni nakit od stakla, sjajnih žica, vate, pređenog stakla…”. Slični oglasi beogradskih trgovina počinju da se pojavljuju tek 1930ih. I u njima se ukrasi nazivaju „nakitom” za jelku, a 1934. se već pojavljuju i oglasi za sijalice koje zamenjuju božićne svećice i sprečavaju mogućnost požara. No ,svećice su se dugo održale u mnogim kućama, čak i posle Drugog svetskog rata.
Na ovoj fotografiji, snimljenoj 1935. godine iz kolekcije Jelene Janić Ljubisavljević, na jelki vidimo prave svećice, staklenu vatu, bombone uvijene u foliju (koje su takođe dugo održale popularnost), staklene kugle, zvona, ptice, lutke…
Izvor: FB Bio jednom jedan Beograd / Rasejanje.info