Posle dve loše godine za kukuruz, prinosi u Braničevskom okrugu su iznad višegodišnjeg proseka. Stručnjaci kažu i do 15 tona po hektaru. Međutim, poljoprivrednici ni sada ne mogu da slave uspešnu godinu, jer cena svakim danom pada.
"Šuška se da će biti 14 dinara na bazi 14 odsto vlage. S tim što je ta vlaga teško ostvariva. Kišna je bila godina, sad jeste sušni period, ali teško da će da spusti vlagu", kaže Aleksandar Mijatović iz Bara kod Požarevca i dodaje da će na njegovom kukuruzu sa 16 odsto vlage odbici biti 1.000 kg na 10.000 kilograma.
Zlatko Marković, poljoprivrednik iz Kličevca smatra da bi cena realno mogla da bude malo bolja. "Nije mi jasno dokle ćemo da se bavimo poljoprivredom i da se nadamo svake godine da ćemo nešto da dobijemo."
Oni koji obrađuju na stotine hektara, sve češće se odlučuju za sušare ili lagerovanje kukuruza do bolje cene. To stvara nove troškove.
Aleksandar Mijatović kaže da će se truditi što više kukuruza da stavi na lager kako bi sačekao bolju cenu. Međutim i troškovi čuvanja kod skladištara su veliki. "Kada se dodaju troškovi sušenja i transporta. Od 10 tona prinos bude 8,5 tona."
Kukuruz je najzastupljenija ratarska kultura u Braničevskom okrugu, posebno u Stigu. Ove godine zasejan je na 66.000 hektara.
"Ono što karakteriše ovu godinu, jesu dobri agrometeorološki uslovi koji su pogodovali pre svega dobroj vegetaciji ove kulture. Imali smo dobar rasored padavina i sumu padavina koja je pogodovala uz pravilnu primenu agrotehničkih mera", objašnjava Jorgovanka Vlajkovac iz požarevačke Poljoprivredne savetodavne stručne službe.
Iako cena još nije konačna, ratari uveliko predaju viškove. Poljoprivrednici smatraju da će ovako dobar prinos, bez obzira na cenu, povećati površine pod kukuruzom sledeće sezone.
rts.pozarevac@rts.rs