Briga za mlade Pupine

Upravo minuli praznik Svetog Save, posvećen najvećem srpskom svetitelju i prosvetitelju, dugo će pamtiti 20 studenata iz Srbije, Crne Gore i Republike Srpske. NJima su u Beogradu, na Savindan, uručene stipendije u pojedinačnom iznosu od 500 dolara iz Fonda „Mihajlo Pupin“, čiji je osnivač Srpska narodna odbrana iz SAD. SNO, koja slovi za jednu od najstarijih i najuglednijih naših organizacija na severnoameričkom kontinentu, povodom 90 godina svog postojanja osnovala je fond za stipendiranje najtalentovanijih visokoškolaca u otadžbini i nazvala ga imenom svog prvog predsednika.

Najstariji član

– Miodrag Babanić (91), srpski patriota iz NJu DŽerzija, najstariji je predstavnik SNO i ovih dana boravi u otadžbini. Među sunarodnicima u SAD uživa izuzetno poštovanje i ugled – kaže Panović.
Babanić, skroman po prirodi, veli da nerado govori o sebi. Kaže da u „žiži interesovanja treba da budu stipendisti SNO, jer mladost je budućnost otadžbine“. Ovaj ugledni starina, prefinjenih manira, rođen je 1913. godine u Azanji, u bogatoj i čestitoj domaćinskoj porodici. U mladosti se bavio sportom, bio je i ostao veliki zaljubljenik fudbala. Posle 32 godine provedene u Beogradu, u emigraciju je otišao 1966. godine. Najpre u Belgiju, a zatim u SAD. Mada obrazovan, u Americi je, kaže, radio najrazličitije i teške fabričke poslove, jedino nije bio sveštenik.

U beogradskom hotelu „Palas“ svečanost je počela čitanjem „Očenaša“ i odavanjem pošte svim postradalim Srbima od Kosovske bitke do današnjih dana. Sadašnji predsednik SNO Slavko Panović je, prilikom uručenja stipendija, naglasio da mu je velika čast što uručuje „ovaj skromni znak ljubavi i brige Srba u Americi za nove generacije, koje će srpskom narodu povratiti ugled, snagu i samopoštovanje“.

Prve stipendije u otadžbini

– SNO je od svog osnivanja u Americi, 1914. godine, stalno pomagao srpski narod u otadžbini kad mu je bilo najteže. Sada mislimo da je vreme zla i ratova za nama i odlučili smo da kroz Fond „Mihajlo Pupin“, koji je osnovan ličnim donacijama članova SNO iz SAD, započnemo novu fazu pomoći. Ovo je prvi put da dodeljujemo stipendije studentima iz otadžbine. Među više od 200 sjajnih kandidata, komisija fonda imala je težak zadatak da izabere 20 najboljih – kaže Panović, uveren da će i ovaj vid dobročinstva SNO postati tradicionalan.

– Nisu nas otuđili od svetog Save ni komunisti, ni njihovi naslednici. Nije uspeo ni atak na kolektivno sećanje Srba, koji je tokom protekle tri godine sprovođen kroz pokušaj nametanja tuđih modela obrazovnih sistema. Srpske škole opstaće kao rasadnici stvarnog znanja. Dok je vas i desetina hiljada dobrih, vrednih i pametnih ljudi poput vas, neće uspeti pokušaj zatiranja izvornog kolektivnog identiteta Srba, i nema ništa od nasilne desrbizacije! – rekao je Panović.
Obraćajući se stipendistima rečima „vi ste dokaz da je kulturno nasleđe jače od manipulacije“, Panović je ukazao „da su u našem narodu odgovornost za razvoj deteta i budna briga nad njegovim razvojem još uvek nerazdvojne odlike roditeljskog autoriteta, porodice, zajednice i crkve“.
– Jedan je Gospod Bog, jedan je sveti Sava, jedan je nedeljivi srpski narod. I nikad da ne budemo jedan protiv drugoga, već uvek jedan za sve i svi za jednoga, ma gde živeli, u otadžbini ili rasejanju – poručio je Panović.

Zahvalnost stipendista

Svečano odeveni, ozareni i raspoloženi, mladi akademci su, vidno uzbuđeni, s dubokom zahvalnošću primali stipendije koje im, kako gotovo uglas kažu, mnogo znače ne samo u materijalnom, već i u ličnom pogledu, jer sunarodnici iz rasejanja su pokazali da brinu za svoj narod, za budućnost mladih u otadžbini.
– Imam suprugu i sina od godinu i po. Dete raste, mnogo toga je potrebno za porodicu. Ovo je došlo kao dar s neba i veoma sam zahvalan što naša mladost nije zaboravljena, što neko naš iz dalekog sveta brine – kaže Sava Dobrić, rodom iz Vrnjačke Banje, student pete godine Tehnološko-metalurškog fakulteta.

Među studentima koji su dobili stipendije iz Fonda „Mihajlo Pupin“ su visokoškolci različitih fakulteta – Medicinskog, Stomatološkog, Bogoslovskogi drugih. Stipendije su dobili: Biljana Simić, Miodrag Šipčić, Nebojša Janjušević, Tatjana Aleksić, Vladimir Jovanović, Jelena Adamović, Nemanja Mirković, Aleksandra Ilić, Predrag Raljević i Marija Bačanin. Među stipendistima su i: Radovan Pilipović, Jelena čabrilo, Milutin Folić, Mirjana Mićić, Saša Marin, Maša Rajković, Marko Knežević, Adrijana Marić, Sava Dobrić i Milan Blagojević. Svi oni zadovoljili su oštre propozicije konkursa – da su kršteni u SPC, da su iz verujuće srpske pravoslavne porodice, da imaju preporuku nadležnog parohijskog sveštenika, da im je prosek ocena iznad devet, da su redovni studenti treće godine studija, bez ijedne prethodno izgubljene godine. Uz to su se obavezali da po završetku studija neće otići da žive u inostranstvu.
– Fond je osnovan u nameri da finansira mlade Pupine, budući da SNO smatra da su Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj, koje su sada u tranziciji, najpotrebniji mladi stručnjaci spremni da svoje znanje stave u službu naroda i otadžbine. Zbog toga je jedan od glavnih uslova bio da stipendisti po završetku fakulteta ostanu u otadžbini – rekao je za „Vesti“ Panović, dodajući da „SNO želi da pomogne i u zaustavljanju odliva pameti i mladosti iz srpskih zemalja, koje, nažalost, traje od vremena Mihaila Pupina, a kulminiralo je poslednje decenije 20. veka.

Svečanom uručivanju stipendija, prazničnom koktelu i svetosavskom slavskom ručku, pored Slavka Panovića, stipendista i gostiju iz Beograda, prisustvovali su i istaknuti članovi SNO: Branko Tupanjac, dr Srđa Trifković, Dušan Petrović, Bora Rajić i Miodrag Babanić.