Prema informacijama RIK-a, za predsedničke izbore zakazane za 20. januar 2008. godine, registrovano je 37.172 birača u dijaspori, što predstavlja skoro 6.000 više u odnosu na parlamentarne izbore održane u januaru 2007. Izbori će biti održani na 65 biračkih mesta u inostranstvu.
Ministarstvo za dijasporu sprovelo je u decembru akciju animiranja građana iz dijaspore da se prijave u evidenciju birača u inostranstvu. Putem elektronskih i štampanih medija, kao i putem elektronske pošte, građani su bili obaveštavani o potrebi prijavljivanja konzulatima i ambasadama, kako bi ostvarili svoje biračko pravo.
Iako, prema procenama, u dijaspori živi preko tri miliona naših ljudi, pravo da glasaju imaju državljani Srbije stariji od 18 godina, koji imaju prebivalište u Srbiji i upisani su u birački spisak u Srbiji. Prema tom kriterijumu, u dijaspori postoji nekoliko stotina hiljada, a neke procene kažu i do pola miliona glasača.
Razlozi što naši ljudi u rasejanju ne izlaze masovnije na birališta su nedovoljna obaveštenost o potrebi prijavljivanja u evidenciju birača u inostranstvu koju je potrebno izvršiti u u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, a za neke državljane i neregulisana prijava prebivališta u Srbiji. Najveći problem je i dalje udaljenost birača od biračkih mesta koja se najčešće otvaraju samo u diplomatsko konzularnim predstavništvima.
Na predsedničkim izborima 2008, biće otvorena i biračka mesta van DKP-a: u Vićenci, u Italiji, i po prvi put na zapadnoj obali SAD, u Los Anđelesu. U Crnoj Gori glasaće se na 7 lokacija, a u ostalim zemljama u onim diplomatsko-konzularnim predstavništvima gde se prijavilo više od 100 birača.
Za svaki izborni ciklus, broj prijavljenih birača u dijaspori raste. Kada je 2004. prvi put data mogućnost za glasanje u dijaspori, u evidenciji birača u inostranstvu bilo je oko 10 000 prijavljenih. Na referendumu za potvrđivanje Ustava Srbije, bilo ih je oko 18 000, a na parlamentarnim izborima u januaru 2007, 31 370.
Ministarka za dijasporu Milica čubrilo pozvala je državljane Srbije u dijaspori da izađu u što većem broju na izbore, izrazivši nadu da će na prvim izborima za predsednika od kada je Srbija samostalna država odziv dijaspore biti mnogo veći nego ranije