Uz pomoć lobanje koju su arheolozi pronašli 1987. godine u Ketnesu u Škotskoj, stručnjaci su uspeli da uklope crte lica i ožive Avu, što je inače skraćenica od „Achavanish“, dela dvogodišnjeg projekta arheologa Maje Hol.
Tokom istraživanja, Hol i njen tim su utvrdili da je Ava bila član evropske grupe naroda takozvanog „naroda pehara“.
Ova populacija je bila nastanjena u Britaniji 2.500 godina pre nove ere i oni su doneli metal, točak i manje centralizovanu političku kulturu državi, što je stavilo tačku na gradnju masovnih spomenika drevnih Britanaca.
Scientists reconstruct the face of a woman who died 3,700 years ago https://t.co/NvmVNTL9DJ via @MailOnline #forensicartist #HewMorrison
— Sharon Blanchard (@sharon619) July 30, 2016
„Narod pehara“ je bio pozant po svojim malim i okruglim lobanjama, dok je Avina glava imala dosta neravan i nesvakidašnji oblik, što je moguća posledica čudnog običaja namernog vezivanja lobanje.
Istraživanje sugeriše da je Ava imala od 18 do 22 godine i da je najverovatnije bila deo veće zajednice koja se bavila uzgojem životinja.
– U ovom trenutku znamo jako malo o njenom životu, ali sam i pokrenula ovo istraživanje da bih došla do celovite priče o životu ove „bronzane devojke“ – rekla je Holova za „Daily Mail“.
Nakon antropološke i patološke procene, stručnjaci su mogli da odrede pol i starost na osnovu pronađene lobanje, koju su fotografisali iz raznih uglova, a zatim je Hev Morison, stručnjak za rekonstrukcije, uspeo da oživi tinejdžerku iz bronzanog doba.