Predlog zakona o denacionalizaciji koji je podržala tzv. tehnička Vlada Srbije dva dana pre kraja mandata izazvao je oprečna mišljenja među vlasnicima i naslednicima oduzimane imovine. Mile Antić, koordinator Mreže za restituciju Srbije kaže da je ovaj predlog zakona najrazumniji do sada. Naime, Milan Parivodić, sada već bivši koordinator ministarstva za finansije predstavio je novi zakonski predlog i rekao da će se imovina vraćati u naturalnom obliku, a gde bude procenjeno da je to nemoguće, predviđeno je obeštećenje obveznicama za šta će država izdvojiti četiri milijarde evra.
Branislav Trajković, potpredsednik Srpske lige za vraćanje oduzete imovine smatra da ukoliko se ovakav predlog zakona usvoji, vlasnici i naslednici još decenijama neće dočekati pravdu, a od njihove imovine će kao i do sada najviše profitirati samo srpski tajkuni.
– Naturalna restitucija moguća je u celokupnoj oduzetoj imovini. Međutim, predlog zakona predviđa obveznice u slučaju oduzetih poslovnih prostora i stanova, kao i zemljišta koja su u javnom režimu korišćenja. A tog zemljišta ima najmanje 30 odsto od ukupne otete imovine – kaže Trajković. On ističe da je Ministarstvo finansija je 8. maja za potrebe Nacrta o denacionalizaciji građevinskog zemljišta objavilo da vrednost imovine za povraćaj, prema maksimalnoj tržišnoj vrednosti, iznosi 221.137.365.396 evra.
Podmeću nogu
U postupku za vraćanje oduzete imovine predviđeno je da treća lica moraju da prisustvuju postupku, kaže Branislav Trajković.
– To su trenutni korisnici placeva i zgrada koji bi trebalo da se vrate. Očekujemo da će oni kočiti povraćaj imovine jer se to već dešava u postupku deeksproprijacije. član Srpske lige je pre nekoliko godina dobio zakonsko pravo korišćenja svoje dedovine, placa od 60 ari na beogradskom Dedinju. Međutim, njemu se suprotstavljaju oficiri iz vojne zgrade na tom plac, koji žele da koriste i 20 ari prostora oko zgrade, iako sama zgrada zauzima svega četiri ara! Taj spor se razvlači već četiri godine – napominje Trajković.
– Tako priča o obveznicama kao vidu obeštećenja postaje smešna jer bi se ovolika suma isplaćivala 20 godina. Srpski tajkuni bi prvi stali u red za otkupljivanje obveznica, i to za ne više od dva odsto od tržišne vrednosti imovine jer su naslednici, od kojih je najviše onih „sitnih“, osiromašili i nemaju vremena da toliko dugo čekaju državnu odštetu – upozorava Trajković.
Bogatašima najmanje
Predlog zakona o denacionalizaciji određuje da pojedac može kroz obveznice da dobije obeštećenje od najviše 700.000 evra, ističe Branislav Trajković.
– To važi čak i za jednog od najvećih naslednika, imovine industrijalaca Savčića i Acovića, koja se procenjuju na pola milijarde evra. Tu se računa imovina na Kosovu, kao što je Termoelektrana Kosovo A. „Sitniš“ bi dobila i porodica Kurotvić, koja potražuje više od 30 kuća u Šapcu, Loznici i Beogradu. Naslednika najbogatijih porodica ima četri odsto od svih potražilaca. NJima ne samo što im je konfiskovana imovina koja je sticana generacijama, nego su mnogi članovi i pobijeni – kaže Trajković.
Naturalna restitucija može da se izvede preko Fonda za restituciju i implementaciju nove izgradnje za svih 10.240.000 kvm ukupnog poslovnog i stambenog prostora koji bi trebalo da se vrati. To bi istovremeno bio i najbolji način da se razvije dobra klima za domaće i strane investitore, ističe sagovornik „Vesti“. On objašnjava i da će originalni vlasnici, koji su već prijavili imovinu Direkciji za imovinu Srbije ponovo, i nakon donošenja zakona o denacionalizaciji, morati da prijave imovinu koju potražuju jer više ne postoji nadležnost direkcije, nego je to stavljeno u nadležnost opštinama u kojima je imovina oduzimana.
– Bilo bi efikasnije da se već evidentirani predmeti iz Direkcije prenesu u nadležnost Agencije za restituciju Vlade Srbije, koja bi odmah i neposredno donosila rešenja za povraćaj – kaže Trajković i upozorava da iz predloga zakona o denacionalizaciji proizlazi još dosta nepravdi.