U Skupštinu Srbije, na usvajanje po hitnom postupku, stigao je vladin Predlog izmena i dopuna Carinskog zakona kojima se građanima koji rade u inostranstvu omogućuje uvoz predmeta za domaćinstvo bez plaćanja carine, a invalidima uvoz motornih vozila.
To znači da će povratnici u domovinu, koji su u inostranstvu radili najmanje 24 meseca u kontinuitetu, biti oslobođeni carina pri uvozu predmeta za domaćinstvo, dok olakšice pri uvozu motornih vozila nisu predviđene.
Povlastica na uvoz predmeta za domaćinstvo postojala je i ranije, ali je ukinuta 1. januara 2004. godine, a građanin stiče pravo na bescarinski uvoz ukoliko poseduje potvrdu poslodavca ili diplomatsko-konzularnog predstavništva da je zaista radio dve godine u inostranstvu.
Povlastice za invalide
Za uvoz motornih vozila bez plaćanja uvoznih dažbina povlastice će imati:
– osobe sa invaliditetom sa telesnim oštećenjem od najmanje 70%
– vojni invalidi od prve do pete grupe
– civilne invalide rata od prve do pete grupe
– slepa lica
– lica obolela od distrofije ili sličnih mišićnih i neuromišićnih oboljenja
– lica obolela od paraplegije, kvadriplegije, cerebralne i dečje paralize, multipleks skleroze
– roditelji višestruko ometene dece koja su u otvorenoj zaštiti odnosno o kojima roditelji neposredno brinu.
Treba napomenuti da zakonodavac nije precizirao šta sve podrazumeva pojam „predmeti za domaćinstvo“, a zakonom nije precizirano ni ograničenje u vrednosti robe koja može da se uveze uz povlastice. Kako nam je ranije rečeno u Upravi carina Srbije, pretpostavlja se da će ukupna vrednost predmeta koji će moći da se uvezu na ovaj način biti 5.000 evra.
Izmenama i dopunama Carinskog zakona najviše povlastica dobiće invalidi, a oni do 70 odsto oštećenja moći će da uvoze vozila bez carine, sa uslovom da nova vozila ne mogu da preprodaju pet godina, a polovna tri godine.
Fri šopovi
Novim Carinskim zakonom predviđeno je i otvaranje slobodnih carinskih prodavnica (fri-šopova) na međunarodnim aerodromima radi poboljšanja kvaliteta usluga, kao i davanje ovlašćenja Vladi Srbije da, ukoliko dođe do poremećaja na tržištu, poveća ili snižava propisane carine.
Vlada Srbije je u obrazloženju priznala da je podlegla pritiscima Ministarstva spoljnih poslova i naših građana koji se nalaze na radu u inostranstvu. Razlozi za uvođenje povlastica su težak materijalni položaj građana, a posebno invalida koji učestalo traže da im država olakša uslove uvoza vozila.
„Napominjemo da sve zemlje u okruženju imaju u svojim propisima ovakve olakšice za svoje državljane, a posebno treba imati u vidu veliki broj invalida, naročito posle ratnih događanja na području bivše SFRJ“, stoji u obrazloženju vlade.
Vlada propisuje vrednost
Nadležni u Upravi carina Srbije kažu da još nije poznata tačna vrednost predmeta za domaćinstvo koje će povratnici iz dijaspore moći da uvezu bez plaćanja carinskih dažbina. Odluku o tome će doneti Vlada Srbije, posle usvajanja novog Carinskog zakona u republičkoj skupštini. Vlada će tada doneti uredbu kojm će biti propisana vrednost ove povlastice. Starim carinskim zakonom, koji je važio do 1. januara 2004. godine, bio je dozvoljen bescarinski uvoz aparata za domaćinstvo u vrednosti do 5.000 dolara. U Upravi carina Srbije pretpostavljaju da će ta vrednost sada biti samo pretvorena u evre.
Procena vlade je da će zbog ukidanja carina na uvoz vozila za invalide, sredstva u budžetu Srbije biti umanjena za oko 105 miliona evra. Stupanje na snagu Carinskog zakona nije vezano za kalendarsku godinu, tako da će nove olakšice stupiti na snagu odmah po usvajanju u parlamentu, ali je teško precizirati kada će se to dogoditi.