Čekajući da Vučić još jednom „lepo zamoli“ svoje – Čitajte u novom broju Nedeljnika

cekajuci-da-vucic-jos-jednom-„lepo-zamoli“-svoje-–-citajte-u-novom-broju-nedeljnika
Čekajući da Vučić još jednom „lepo zamoli“ svoje – Čitajte u novom broju Nedeljnika

Pomalo je apsurdno, ako ne i bizarno, kako se nameštaju neke istorijske paralele u svojim suprotnostima. Kada je veći deo srpske opozicije odlučio da bojkotuje izbore 1997. godine, tada im je Ričard Holbruk lično objašnjavao kako je to loša ideja, a današnja opozicija – koja je jednom nogom u bojkotu ponovljenih beogradskih izbora zakazanih za 2. jun – slične reči može da čuje od današnjeg američkog ambasadora, a nekada Holbrukovog bliskog saradnika Kristofera Hila. Apsurd, a možda i bizarnost, ne krije se u ovom ponavljanju istorije, već u tome što Srebrenica (genocid ili „strašan zločin“?) koja se dogodila nepune dve godine ranije nije bila teret o vratu tadašnjih vlasti Slobodana Miloševića (čija politika je na koncu i dovela do takvih ratnih posledica), a danas – 29 godina kasnije Srebrenica je teret koji se bacio u najnezgodnijem trenutku na kompletnu političku scenu u Srbiji.

Naravno, ponekad je teško objasniti da to nije deo neke velike zavere i da se neke stvari prosto poklope (da li bi se upregla kompletna mašinerija Ujedinjenih nacija da bi zakuvali nešto na srpskim lokalnim izborima?), tek dodatni nivo apsurda je što ta situacija zapravo odgovara više naprednjačkim vlastima nego opoziciji. „Tako ne funkcioniše međunarodna zajednica – da neke tamne sile sednu zajedno i smišljaju kako da ponize Srbiju, to je teorija zavere“, rekao je ovih dana Florijan Biber, što svakako neće pomoći da se razuvere oni koji u zavere veruju.

Naprednjačka lista za Beograd – trenutno jedina proglašena – na kojoj su ovog puta i socijalisti i Zavetnici, dakle svojevrsna pokazna vežba za Vučićev narodni pokret, nema problem sa zajedničkim stavom o Srebrenici, dok opozicija – što je često slučaj sa heterogenim političkim konglomeratima – naravno ima. I tu je prisutna široka lepeza stavova o svim nacionalnim pitanjima. E sad, kakve to veze ima sa lokalnim izborima u Beogradu (ponovljenim) i drugim opštinama (redovnim)? Pa, nikakve. Ali je u trenucima kada se na sve strane komunicira o ugroženosti nacije i države, lako staviti na stranu komunalne probleme, što je već oproban recept.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 18. APRILA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Nedeljnik 640

Post Views: 255

Originalni tekst