Sat u kancelariji je otkucao šest po podne. Zamenik predsednika Vlade Kraljevine Srbije Lazar Paču nervozno je šetao oko radnog stola, očekujući važnu posetu. Vrata su se otvorila i činovnik je uveo gosta.
„Gospodine ministre, imam čast da Vladi Kraljevine Srbije dostavim notu svoje vlade. Odgovor na ovu notu, moja vlada očekuje najkasnije do prekosutra u 6 sati“, rekao je gost, austrougarski veleposlanik Gizl fon Gizlingen. „Dužan sam još i da vas obavestim da u slučaju da odgovor ne bude zadovoljavajući, osoblje moga poslanstva i ja, smesta ćemo napustiti Beograd.“
Paču je otvorio dokument i pažljivo ga proučio. Shvativši o čemu je reč, istog momenta obaveštava vladu i šalje telegrame srpskim poslanstvima u Evropi.
„Danas po podne u 6.00 časova poslanik Austro-Ugarske uručio mi je notu koja se odnosi na sarajevski zločin, u kojoj su sadržani zahtevi vlade Austro-Ugarske“, poručio je Paču. „Budući da su neki ministri odsutni iz Beograda, srpska vlada još nije donela nikakvu odluku, ali sam u mogućnosti da već sada konstatujem da su zahtevi takvi da ih nijedna srpska vlada ne bi mogla prihvatiti u celini.“
ČITAJTE U VELIKOM LETNJEM DVOBROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 25. JULA NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS
UZ SVAKI PRIMERAK NOVOG BROJA NEDELJNIKA DOBIJATE MAGAZIN „ISTORIJA“ NA POKLON
Post Views: 179