češkoj privredi treba sve više radne snage iz inostranstva, a većina preduzeća prednost daje radnicima iz zemalja koje su češkoj jezički, kulturno i istorijski bliske, među kojima je i Srbija, objavio je juče češki privredni dnevnik „Hospodaržske novini“.
Ukoliko bi strani radnici dobijali zelene karte za zapošljavanje, češka preduzeća bi im, prema anketi koju je sprovela komorska organizacija Savez industrije i saobraćaja, mogla odmah da ponudi nekoliko desetina hiljada radnih mesta.
U Međunarodnoj organizaciji za migracije IOM, koja već pet godina realizuje češki projekat „Izbor kvalifikovanih stranih radnika“, koji se između ostalih odnosi i na radnike iz Srbije, „Blicu“ je rečeno da ne postoji telo koje izdaje radne dozvole za naše ljude koji su zainteresovani za odlazak na rad u češku, već se dozvola dobija direktno od poslodavca.
– Ako neko nađe posao i sa poslodavcem se dogovori oko radnog mesta, onda mu poslodavac obezbeđuje radnu dozvolu a na osnovu nje dobija se radna viza – pojašnjava Darinka Mikić, koordinator ovog projekta za Srbiju i naglašava da zainteresovani za odlazak na rad u češku mogu da se jave IOM-u koji je, prema njenim rečima, od strane češke vlade ovlašćen za davanje informacija o ovom projektu.
Kandidati treba sami da nađu legalan posao a ovaj projekat omogućava im besplatno traženje zaposlenja preko internet aplikacije www.praceprocizince.cz gde češki poslodavci oglašavaju slobodna radna mesta. Takođe se učesnicima projekta kao i članovima njihovih porodica omogućava boravak u češkoj i dobijanje dozvole za stalni radni boravak.
Projekat je namenjen stručnoj radnoj snazi, dakle onima koji imaju završenu najmanje srednju školu. Mikićeva navodi da je realizacijom ovog projekta nekoliko stotina naših ljudi već našlo posao u češkoj. Najtraženije su, kaže, tehničke struke te kompjuteristi svih nivoa od operatera do programera.
Inače, prosečna bruto plata u češkoj lane je iznosila oko 900 evra, a računa se da bi do kraja godine mogla dostići hiljadu evra.