čETVORICA IZBEGLIH IZ BOSNE NA UDARU POLICIJE U ROKFORDU I čIKAGU

čETVORICA IZBEGLIH IZ BOSNE NA UDARU POLICIJE U ROKFORDU I čIKAGU

SRBE OPET HAPSE U AMERICI

• Zbog navodnog prikrivanja svoje ratne prošlosti prilikom ulaska u SAD privedeni Radovan Janković, Vlado Kecojević, Dalibor Butina i Branislav čančar

U Sjedinjenim Američkim Državama su prošlog utorka nastavljena hapšenja Srba iz Bosne, pod optužbom lažnog davanja izjava pri popunjavanju formulara za ulazak u ovu državu. U Rokfordu su uhapšeni Radovan Janković (61), Vlado Kecojević (53) i Dalibor Butina (33), a u čikagu Branislav čančar (47). Ponovo im se na teret stavlja učešće u Vojsci Republike Srpske i dešavanjima u Srebrenici.
„Posle ulaska u SAD i dobijanja statusa izbeglice, sva četvorica su stekla i stalnu boravišnu dozvolu. Pokrenuta je procedura za deportaciju i oni bi trebalo da se pojave pred federalnim sudijom za imigraciju, koji će doneti konačnu odluku“, saopštila je američka Agencije za imigracije i carinu.
„Oni su već pušteni da se brane sa slobode, posle polaganja kaucije, a uhapšenim iz Rokforda prvo pojavljivanje pred sudom zakazano je za 20. avgust. Lokalni mediji od ovog slučaja su pokušali da naprave udarne vesti, navodeći da se radi o genocidu i ratnim zločinima, na šta sam žestoko reagovao, tvrdeći da to nije istina – kaže za „Vesti“ Dragan Milošević, advokat iz čikaga, koji je od početka uključen u ove sudske procese zastupajući uhapšene Srbe.

Nema podataka o istrazi

Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić nije mogao da kaže da li se protiv uhapšenih Srba vodi istraga rekavši da „iz razumljivih razloga“ ne daju podatke za osobe koje su izvan BiH. U Graničnoj policiji BiH su kazali da nisu dobili najavu iz SAD o deportaciji, kao i da nemaju podataka da je za nekim od uhapšenih raspisana poternica po nalogu nekog od sudova u BiH.

On dodaje da kod nekih od uhapšenih na formularima nije ni bilo pitanja o učešću u Vojsci.
– Optužene ću zastupati besplatno, a želim da naglasim da su američki zvaničnici pri ovim hapšenjima bili mnogo tolerantniji nego u ranijim slučajevima, kada su Srbi iz Arizone, Milvokija, Rokforda i drugih gradova imali veoma traumatična iskustva – ističe Milošević.