Pedeset ordinacija, pedeset vrhunskih doktora stomatologa, isto toliko medicinskih sestra i 45 zubnih tehničara, čine celinu Stomatološke klinike Vojnomedicinske akademije, zavidnu i za Evropu. U ovoj klinici nema stomatoloških tajni, u njoj se radi sve što se trenutno radi u svetu, što je hit. U njoj se ugrađuju najsavremeniji i najkvalitetniji materijali. U njoj je sve podređeno pacijentu i isključena je mogućnost nezadovoljstva onih koji traže pomoć. Sistem usluga je doveden do savršenstva, od zakazivanja telefonom do kompletne usluge. To je uticalo da u 2005. godini bude 120.000 pacijenata.
– Za nas je pacijent svetinja, bilo da je reč o civilu, o našem čoveku iz dijaspore, ili vojnom osiguraniku. S tom razlikom što vojni osiguranici plaćaju participaciju dvadeset odsto, a civili snose ekonomsku cenu usluga, koja je znatno niža od cena u privatnim ordinacijama. Dakle, nismo jeftiniji od drugih kako bismo bili po tome zapaženi, već smo konkurentniji i zbog najsavremenijih metoda -priča načelnik Stomatološke klinike VMA profesor dr Milan Zeljković.
Plomba 8 evra
Cene osnovnih usluga na Stomatološkoj klinici VMA u proseku niže su od cena u privatnom sektoru za najmanje trideset odsto, pa i više. Recimo prvi pregled košta 480 dinara (5,48 evra), a plomba košta 700 dinara (7,99 evra), kod privatnika 1.200 dinara ili 14 evra. Najskuplja je helio plomba tropovršinska 1.460 din, ili 16,67 evra koja je kod privatnika 2.000 din, ili 24 evra. Lečenje, recimo, zuba sa tri korena i punjenje kanala je najskuplje – 2.500 din, ili 29 evra. Operacija po zubu 2.300. din, ili 26,26 evra. Kompletno čišćenje kamenca 1.180 din, ili 13,47 evra.
Za civile i naše ljude iz dijaspore koliko je važna cena usluga toliko je od značaja i procedura dolaska na Vojnomedicinsku akademiju.
– Kategorički tvrdim, na VMA nema nikakvih protokola, ograničenja, procedura, provera. Za civilne pacijente određeni su ponedeljak, utorak i sreda od 15.30 sati. Civili i građani sa našim pasošem su potpuno izjednačeni i plaćaju istu cenu. Oni mogu čak da biraju lekara, mogu da dođu samo po savet, mogu da traže samo pregled koji košta 480 dinara. Zavisno od potreba i četvrtkom i petkom ćemo raditi. Radimo sa tri ekipe, radićemo i sa četiri, pet, šest… koliko je potrebno – tvrdi profesor Zeljković.
Na ovoj klinici rade se protetika, dečja preventivna stomatologija, dečja protetika, bolesti zuba, bolesti usta – paradentologija, protetika vilice.
– Radimo fiksne i mobilne proteze na najsavremeniji način, radimo ih vrhunski da one više podsećaju na mostove nego na mobilne proteze. Radimo proteze sa metalnim i zlatnim podlogama, a sada i sa keramičkim što je trend u svetu, radimo sistem dvostrukih kruna. Dečja preventiva je na najvišem nivou. Jedini u jugoistočnoj Evropi radimo uz potpunu anesteziju popravku zuba i protetiku hendikepiranoj deci i deci ometenoj u razvoju. Sve što savremeni svet pruža deci i mi pružamo – ističe dr Zeljković.
Gangrena i proteze
Lečenje gangrene, recimo, jednog korena sa punjenjem kanala košta 1.720 din, ili 19,64 evra, kod privatnika 2.100 din, ili 24 evra, a najskuplje je lečenje tri korena sa punjenjem 2.520 din, ili 28,78 evra, kod privatnika 3.000 din ili 33 evra. Najskuplja je totalna proteza 15.340 din ili 180 evra, kod privatnika 20.000 din, ili 220 evra. Fiksna proteza po vilici 13.800 din ili 152 evra, kod privatnika 18.000 din, ili 218 evra, dečja mobilna proteza 8.000 din, ili 91 evro. Vađenje zuba 1.100 din, ili 13 evra, kod privatnika 1.700 din, ili 19 evra.
Ipak, Odeljenje za lečenje zuba zaslužuje posebnu pažnju, kao i odeljnje paradentologije.
– U završnoj smo fazi osvajanja naše metode u lečenju zuba. Ukoliko u tome uspemo, protetika više nikada neće biti potrebna. Biće to veliki iskorak, a ovladali smo i takozvanom adhezivnom stomatologijom (lečenje bez bušenja zuba). I kod paradentologije ostvarujemo vrhunske rezultate. Dakle, ne postoji segment koji se tretira u svetu a da ga mi ne koristimo – zaključuje načelnik Stomatološke klinike VMA, pukovnik, profesor dr Milan Zeljković.