Završna svečanost obeležavanja 50. godišnjice Eparhije diseldorfske i nemačke i 800-godišnjice autokefalnosti SPC u nedelju je u Hramu Svetog Save u Hanoveru počela liturgijom, a završena narodnim veseljem i svečanim ručkom.
Liturgiju je služio vladika Grigorije, a u punom hramu posebnu radost donela su brojna deca koja su prisustvovala službi. Liturgiju je pratio i crkveni hor „Sveti Simeon Mirotočivi“ kojim je dirigovala Jelena Agbaba Milosavljević.
Između ostalih prisustvovali su i prof. dr Tomas Bremer sa Katoličkog teološkog fakulteta iz Minstera i prof. dr Bogoljub Šijaković profesor Pravoslavnog fakulteta iz Beograda. Profesor Bremer bio je moderator simpozijuma koji je organizovan u subotu, a dr Šijaković je u sklopu simpozijuma održao zapaženo predavanje na temu „Srpsko-nemački presek: kultura, privreda , politika“.
– Za nas kao državu i narod važno je da sa Nemačkom imamo dobre odnose u kulturi, privredi i politici, a crkva bi u tome mogla da prednjači. Ovi susreti dobro su organizovani i bili su prava prilika da se Nemcima predstavimo i da se bolje upoznamo i razumemo – rekao je za „Vesti“ dr Bogoljub Šijaković, a dr Bremer je iznenađen činjenicom da je bilo toliko dobrih referata.
Na kraju liturgije i posle besede vladika Grigorije je profesoru Bremeru predao Arhijerejsku zahvalnicu, kojom mu je zahvalio ne samo za doprinos simpozijumu, već i na ranijem unapređivanju odnosa sa Pravoslavnom crkvom i Srbima u Nemačkoj.
– Mi smo profesoru Bremeru dodelili ovo odlikovanje, a on iako ne voli da se ističe odlikovanje će ipak primiti ovde pred vama. I ne brinite, on nas vrlo dobro razume, a
srpski govori gotovo bolje nego ja koji sam došao iz Hercegovine.
– Hvala vam na ovom priznanju koje me veoma raduje i moram reći da s vama uvek rado radim, a nastojaću da naša saradnja bude i bolja – rekao je ovaj nemački profesor, na zaista čistom srpskom jeziku, kao da je episkopov zemljak iz Trebinja.
Hor i svi prisutni ulepšali su ovaj svečani čin pesmom „Na mnogaja ljeta“, što je istovremeno značilo i uvod u zabavni deo ove velike proslave koju su svi označili kao veoma uspešnu.
Folklorna grupa „Srbija“ iz Hanovera u čast vladike kojeg je narod veoma srdačno primio, izvela je koreografiju „Dimitrovgrad“. Posle ručka nastavljeno je druženje, uglavnom u dve crkvene sale, jer to pri temperaturi od 37 stepeni u porti praktično i nije bilo moguće.
– Radostan sam pre svega što smo shvatili da možemo da uradimo nešto značajno na međunarodnom i međureligijskom planu. U Hanoveru je sve izvanredno organizovano. Drugi put dolazimo ovde – rekao je za „Vesti“ vladika Grigorije.
Susreti za razvoj odnosa
– Naša grupa na sebe je preuzela obavezu da pruži domaćinske usluge, pa nismo mogli sve da pratimo, ali iz referata koje sam čuo proizlazi da ovakvi susreti doprinose razvijanju boljih međureligijskih odnosa. Dobro je da se u te procese uspešno uključuje i naša crkva – mišljenja je Dragan Niculović veteran folklorne grupe „Srbija“.
Pričest i nafora
Episkopu su tokom liturgije sasluživali Danijel Benga rumunski profesor na Pravoslavnom fakultetu u Minhenu, prota Slobodan Milunović iz Minhena, Milan Peić i Aleksandar Perković iz Hanovera, Borislav Simić iz Hamburga, Mladen Janjić iz Kelna i đakon Aleksandar Sekulić iz Diseldorfa. Vernike je pričestio prof. Danijel Benga, a naforu je podelio prota Slobodan Milunović.
Чланак Crkva da poveže države се појављује прво на Vesti online.