AGIM čEKU JUčE SVEčANO DOčEKAN U PODGORICI
CRVENI TEPIH ZA ZLOčINCA
• Oštre reakcije u Srbiji i Crnoj Gori zbog susreta Mila đukanovića sa čovekom koji se tereti za ubijanje i mučenje Srba u Hrvatskoj i na Kosmetu
Poseta Agima čekua, predsednika Vlade Kosova svom kolegi, odlazećem crnogorskom premijeru Milu đukanoviću, izazvala je juče burne reakcije i negodovanja crnogorskih opozicionih stranka, a naročito udruženja građana koji su svojevremeno morali da beže sa Kosmeta pred terorom Albanaca.
– Crna Gora mora biti posramljena pred činjenicom da gosti čoveka koji je lično odgovoran za smrt brojnih porodica sa našeg prostora – kaže Goran Danilović, jedan od čelnika Srpske narodne stranke i kandidat Srpske liste za potpredsednika crnogorskog parlamenta.
Nije dobrodošao
Predsednik opozicione crnogorske Srpske narodne stranke Andrija Mandić poručio je da kosovski premijer Agim čeku nije dobrodošao u Crnoj Gori jer su mu, kako je rekao, „ruke krvave do ramena“.
Mandić je, na konferenciji za novinare ispred spomenika kralju Nikoli u Podgorici, kazao da je oko 200.000 građana Crne Gore koji se izjašnjavaju kao Srbi poziv čekuu doživelo kao „najveći udarac od strane odlazećeg premijera Mila đukanovića“.
Okupljeni ispred spomenika kralju Nikoli nosili su transparente na kojima je pisalo „Stop terorizmu“.
On optužuje Mila đukanovića da pozivanjem Agima čerkua u goste, u stvari, priprema teren za svoj najavljeni biznis nakon povlačenja sa mesta premijera Crne Gore.
– Ne bi me iznenadilo da đukanović iskoristi posredne kontakte čekua sa Al Kaidom i u skoroj budućnosti uđe u posao prodaje uranijuma Osami bin Ladenu – kaže Danilović.
– Demokratska srpska stranka je zapanjena drskošću odlazećeg premijera Mila đukanovića koji je pozvao čekua da poseti Crnu Goru i zbog toga će uputiti zvaničan oštar protest vladi – kaže Ranko Kadić, lider ove stranke, zbog ove posete upriličene u trenutku kada Srbija vodi odsudnu diplomatsku bitku da Kosovo i Metohija ostanu u njenom sastavu.
Za Socijalističku narodnu partiju đukanovićevo pozivanje Agima čekua u goste predstavlja najgrublji vid podrške i stavljanja na stranu onih koji se zalažu za otcepljenje Kosmeta od Srbije, a sve to je tim bezobzirnije zato što je poseta usledila odmah nakon izglasavanja novog Ustava Srbije
SNP Crne Gore ističe da ovakvo ponašanje đukanovićevog režima i njega lično nije nikakva novost.
„Žalosno je da ovakvi potezi predstavljaju zvanične stavove Crne Gore kojima se ruši sve što se kroz istoriju zvanično označava kao crnogorski odnos prema Srbiji i Kosovu i Metohiji kao njenom sastavnom delu“, piše u zvaničnom reagovanju ove partije.
– Ovo je skandal koji će i onako obrukanoj Crnoj Gori od strane aktuelnog režima dodati još jednu sramotu, koju zadugo nećemo moći da speremo sa lica te stare srpske države – smatra Predrag Popović, lider Narodne stranke.
I u opozicionom Pokretu za promene Nebojše Medojevića misle da bi čekuova poseta mogla da se prihvati samo ako bi ostala u okvirima „administrativno-tehničke saradnje“. Pri tom se, smatraju u ovoj novoj političkoj stranci, Crna Gora nikako ne bi smela uplitati u probleme razrešenja statusa Kosova.
S druge strane, Agim čeku izrazio je juče očekivanje da će Kosovo vrlo brzo biti nezavisno, da će garantovati prava manjinskim narodima i da će tu nezavisnost nadzirati međunarodna zajednica.
čeku je na konferenciji za novinare, posle susreta sa crnogorskim premijerom Milom đukanovićem, kazao da je to jedino održivo rešenje i najbolje rešenje za sve građane i Kosova i regiona.
đukanović je kazao da je za Crnu Goru prihvatljivo bilo koje rešenje do kojeg dođu Beograd, Priština i međunarodna zajednica.
đukanović je oštre kritike crnogorske opozicije i dela srpske javnosti na dolazak čekua nazvao ksenofobičnim i autističnim, dodavši da je najveći interes Crne Gore dobra saradnja sa susedima i da je poseta čekua u toj funkciji.
POLITIčARI O POSETI čEKUA CRNOJ GORI
Sanja čeković, potpredsednik SPO-a
– Poseta čekua Crnoj Gori nikako ne može da bude zvanična poseta, jer on nije nikakav državnik niti ima svoju državu. Ne znam u kom svojstvu čeku boravi u Crnoj Gori, ali bi bilo najbolje da to zvanična Podgorica objasni. Takvo ponašanje najbolje govori o razvoju demokratije u Crnoj Gori i vrlo je neobično ponašanje njihovih lidera nakon odvajanja od Srbije, ali bilo bi bolje da otrovne strelice ne idu prvo iz Beograda.
Dragoljub Kojčić, predsednik Političkog saveta DSS-a
– Odlazeći crnogorski premijer Milo đukanović je političar kome pragmatizam očigledno neuporedivo više znači od principa. To je politika koja nakratko može da donese neku mrvicu koristi, ali je na duže staze osuđena da padne pod plašt istorijskog zaborava i večne noći.
Dragan Todorović, potpredsednik SRS-a
– Reč je o skrivenom scenariju po kome će se desiti jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosmeta, a zatim će pojedine zemlje unilateralno priznati novu državu na Balkanu. Ovaj potez đukanovića govori o toj skrivenoj opasnosti koja čeka Srbiju. Milo đukanović je čovek koji se po svom političkom delovanju protiv Srbije nimalo ne razlikuje od čekua i drugih Albanaca, koji se prepoznaju po mržnji prema Srbima.
Vladan Vučićević, poslanik Nove Srbije
– Ovakvo ponašanje Crne Gore je otvoreno zabadanje prsta u oko Srbiji i srpskom narodu. Verujem da će srpski narod u Crnoj Gori znati da pruži odgovor. Naša vlada i država morala bi da sačuva mir, jer je đukanović stari provokator, ortodoksni komunista, gori od najgorih boljševika, koji sve radi programirano. On je sve vreme bio u dosluhu sa ovim ratnim zločincem, ubicom Srba.
POTERNICA ZA AGIMOM čEKUOM RASPISANA JOŠ OD 2002. GODINE
OSUMNJIčEN ZA 669 UBISTAVA SRBA
Srpsko pravosuđe Agima čekua goni zbog krivičnog dela genocida nad stanovništvom srpske nacionalnosti sa područja Kosova i Metohije. Na osnovu komandne odgovornosti tereti se za ubistvo 669 Srba i 18 pripadnika drugih nacionalnih manjina, 518 teških povreda i ranjavanja i 584 otmice na Kosmetu.
Protiv njega je vođen sudski postupak pred Okružnim sudom u Prištini, a po naredbi Okružnog suda u Nišu, za njim je u julu 2002. godine raspisana poternica, na temelju koje je hapšen dva puta, najpre u LJubljani, krajem 2003. godine, a potom i u Budimpešti, u februaru 2004. godine. Oba puta je, na intervenciju Unmika, posle samo nekoliko sati puštan na slobodu.
Agim čeku je rođen 1960. godine u selu ćuška, oko pet kilometara od Peći. Po završetku srednje škole postao je pitomac Vojne akademije JNA, koju je i završio. Kao bivši oficir JNA čeku je krajem 1991. godine prešao u hrvatski ZNG, gde je brzo napredovao u vojnoj hijerarhiji, a hrvatski predsednik Franjo Tuđman ga je čak devet puta odlikovao. Učestvovao je od 1993. do 1995. godine u akcijama „Maslenica“, kao i „Medački džep“, u kojoj je ubijeno više desetina srpskih civila. Zbog ovog zločina Haški sud je podigao optužnice protiv hrvatskih generala Janka Bobetka, Mirka Norca i Rahima Ademija. Kao načelnik štaba tzv. Zbornog područja Gospić bio je uključen u planiranje i sprovođenje operacije „Oluja“, nakon koje je ponovo unapređen. Pošto je penzionisan u Hrvatskoj, dolazi na Kosovo, gde odmah postaje načelnik vojnog štaba tzv. OVK. Posle zvaničnog rasformiranja OVK, u jesen 1999. godine, postavljen je za komandanta Kosovskog zaštitnog korpusa. Premijer Kosova postao je 10. marta ove godine.