čUVARI SRPSKE ZEMLJE I TRADICIJE

Oni su na bini skladna i uigrana celina i sve rade iz ljubavi, sa željom da sačuvaju deo srpske tradicije. Na umeću izvođenja muzike, folklora i pevanja, ali i ponašanju i disciplini pozavidela bi im većina profesionalaca. članovi KUD „Kopaonik“ iz Leposavića, sa Kosova i Metohije, pripadaju krugu najboljih srpskih kulturno-umetničkih društava, iako imaju daleko teže uslove za rad i život od svojih vršnjaka iz drugih delova Srbije. Društvo koje je osnovano 1998. sada broji 320 članova i ima tri sekcije – muzičku, folklornu i pevačku. Za deceniju postojanja imali su više od 1.000 polaznika, što govori da se radi o odlično organizovanom udruženju.

Gostuju u Španiji

Prethodnog vikenda KUD „Kopaonik“ je učestvovao na tradicionalnom festivalu narodnih igara država Evrope u španskom gradu Alikanteu. Uigrani momci i devojke predstavljali su Srbiju na ovoj prestižnoj manifestaciji koja se više od 30 godina održava u Alikantu. Svake godine najbolje kulturno-umetničko društvo iz Srbije učestvuje na festivalu, a „Kopaoniku“ je ovo već drugi put u poslednjih šest godina da putuje na Pirinejsko poluostvrvo.

Koregraf „Kopaonika“ đorđe Lakušić važi za alfu i omegu društva jer je jedan od osnivača i kreatora većine nastupa. Od prvog dana deli sudbinu ovog društva.
– Prilikom osnivanja društva ideja je bila da mobilišemo omladinu iz Leposavića i okoline kako bismo sačuvali tradiciju i običaje Srbije, što je svetinja i bedem za odbranu nacionalnog indetiteta. To nam je odmah pošlo za rukom jer se za rad prijavilo tridesetak mladih. Evo, posle duže od decenije rada, imamo pregršt dobrih rezultata, iskustva, nagrada, putovanja – ponosno kaže Lakušić, koji je pored zahtevnog posla sa društvom, predsednik Srpskog nacionalnog veća za opštinu Leposavić i opštinski odbornik za sport i kulturu.

Više od 500 nastupa

KUD „Kopaonik“ iza sebe ima više od 500 javnih nastupa širom Srbije i sveta. Prvo putovanje van granica matice imali su 2001. u Rumuniju, gde su učestvovali na Međunarodnom festivalu folklora. Posle toga gostovali su u Grčkoj, Francukoj, Austriji, Nemačkoj, Španiji, Belgiji, Italiji, ali i u dalekoj Australiji, Jordanu i Tunisu.

Bez obzira na brojne probleme sa kojima se naš narod susreće na Kosmetu, članovi „Kopaonika“ nisu nijednog trenutka pomislili da odustanu od angažovanja. Iskusni koreograf naglašava da postoji niz prepreka u funkcionisanju srpske zajednice, ali da odziv mladih i njihova želja ulivaju nadu da će se prevazići problemi.
– Leposavić ima oko 20.000 stanovnika, od kojih je nekoliko hiljada izbeglica. Nemamo problema sa Albancima, jer grad pripada severnom delu pokrajine gde su većinom Srbi. Ipak, pratimo situaciju i angažujemo se da pomognemo Srbima u drugim delovima Kosova.

Gostoprimstvo

Gde god da gostuju, članove KUD „Kopaonik“ srdačno dočekuju brojni zemljaci koji žive u inostranstvu. Ipak, dolazak kod članova Kluba „Knez Lazar“ iz Gmundena uvek ostavlja poseban utisak.
Nedavno su kod njih gostovali drugi put. Domaćin se svojski potrudio da udobno smesti 37 članova „Kopanika“, a mnogi zemljaci u ovom gradu prihvatili su goste u svojim kućama. Uz to je sakupljena novčana pomoć od 1.150 evra za prijatelje iz Leposavića. Jedan od najzaslužnijih za dolazak i nastup „Kopaonika“ bio je koregraf folklorne sekcije „Knez Lazar“ Dragiša – Gica Vasiljević koji već niz godina sarađuje sa kolegom đorđem Lakušićem.

Sitaucija se u poslednjih godinu dana pogoršala jer je sve teža komunikacija sa unutrašnjim delom Srbije. Dolaskom Euleska praktično nam je ograničeno kretanje ka Srbiji jer ima dosta problema na administrativnoj granici.
Mladih ima dosta u Leposaviću zahvaljujući i delu Univerziteta iz Prištine koji je iseljen u grad na severu Kosova.
– Mnogo naših članova studira u Leposaviću što nam je dodatni motiv da nastavimo s radom. Ponosni smo na našu prošlost, ali hoćemo da stvaramo budućnost i obezbedimo mladima da budu pravi ambasadori svoje zemlje. Ponosni smo što radimo i stvaramo na područiju Stare Srbije, u kolevci našeg naroda, na Kosovu – ističe đorđe Lakušić.