Da li će svet ove godine odoleti pirotehnici: Sve što treba da znate o petardama i vatrometu

da-li-ce-svet-ove-godine-odoleti-pirotehnici:-sve-sto-treba-da-znate-o-petardama-i-vatrometu

I ove godine stižu upozorenja: „Mislite na one koji se plaše buke i pucnjave, na životinje“ i „ne bacajte petarde i vatromete“. Ali Nova godina donosi nova iskušenja – da li je moguće odoleti im?

Opšte je poznato da uvek dovedu do težih ili lakših povreda. A da li je poznato zašto su petarde i vatrometi toliko popularni širom sveta?

Evo detalja koje treba da znate o pirotehnici.

O raketama i petardama

Pre svega, rakete poleću jer ispuštaju gasove kroz rupu na zadnjoj strani. Uz pomoć drvenog štapa raketa poleće ka nebu. A s druge strane, ako je drveni štap oštećen, raketa svojim nekontrolisanim letenjem može povrediti ljude.

Kao što rakete sadrže crni barut – mešavinu zapaljivih sredstava kao što su ugalj i sumpor i oksidatore poput kalijum-nitrata, sadrže ga i petarde.

Kada bi se barut zapalio samo bi sagoreo, međutim, petarda je umotana i zbog toga dolazi do eksplozije.

Što je više baruta to je eksplozija jača.

Boje i oblici

Rakete su uglavnom sastavljene od dve komore, a druga uglavnom sadrži hemikalije za efekte. Različite soli igraju važnu ulogu u „bojenju neba“.

Sa magnezijumom se recimo dobijaju beličasti efekti blica, za crvene varnice su potrebne supstance poput stroncijuma ili kalcijuma, dok jedinjenja bakra proizvode zelenu boju. Postoje mnoge druge soli, od kojih svaka proizvodi drugu boju na nebu, od grimizne, preko azurne, do smaragdnozelene. Sve one gore na temperaturama od oko 1.000 stepeni – zato može doći do ozbiljnih povreda ukoliko se raketa ne koristi pravilno.

Što se oblika tiče, to ne zavisi samo od sadržaja već i od dizajna. Postoje okrugle eksplozije, efekat kiše, zlatne kiše, treperenja i uzastopne eksplozije.

Hemikalije su uglavnom kružno raspoređene oko eksplozivne naprave, i to ima veliki uticaj na oblik. S druge strane neki drugi oblici nastaju uz pomoć cilindričnik eksplozivnih komora.

Ilegalna pirotehnika

Osim što su petarde uglavnom mnogo jače nego što bi trebalo da budu i što njihov sastav nikad do kraja nije poznat, one najčešće sadrže supstance koje su štetne po zdravlje, upozoravaju lekari.

Posebnu opasnost predstavlja fitilj koji ako je od lošijeg i neodgovarajućeg materijala ume da eksplodira u ruci i izazove ozbiljne povrede.

Upotreba petardi dovodi do velikog oslobađanja prašine, koja proizvodi zagađenje koje ostaje danima.

Post Views: 124

Originalni tekst