Da li ćemo ikada pobediti Bata Đoru u srpskom fudbalu: Srbija 2028. – Čitajte u Nedeljniku

da-li-cemo-ikada-pobediti-bata-djoru-u-srpskom-fudbalu:-srbija-2028.-–-citajte-u-nedeljniku
Da li ćemo ikada pobediti Bata Đoru u srpskom fudbalu: Srbija 2028. – Čitajte u Nedeljniku

Deveti oktobarski dan 2022, u frankfurtskoj Festhalle. Zlatno doba srpskog fudbala. Prvi put otkako postoji fudbalska reprezentacija samostalne srpske države optimizam apsolutno preovlađuje, a čovek koji je imao presudnu ulogu u tome apsolutno uživa u svakom momentu.

Dve nedelje ranije Srbija je zgromila Švedsku, pa u Oslu ponovo demonstrirala superiornost nad ekipom sa dve mlade superzvezde svetskog fudbala. Piksijev tim nije dozvolio da ga sputa pritisak obavezne pobede, konačno je stigao u A Ligu nacija i krunisao nezamislivo dobrih 19 meseci.

„Orlovi“ su se prethodne jeseni na herojski način plasirali na Mundijal, četvrti od pet poslednjih, pobedivši u gostima velikog favorita Portugaliju, uprkos golu primljenom na samom startu i činjenici da je rivalu odgovarao remi. Bila je to prva pobeda nad timom iz evropskog vrha od 2010. i druga u ovom veku.

Epoha Dragana Stojkovića kao selektora do tog trenutka nadmašila je i dobre dane sa Antićem i Muslinom. U fudbalskom miksu iskustva Tadićeve i potencijala Pavlovićeve generacije, Piksijeva samouverenost delovala je kao idealan začin koji uspešno izvlači najbolje sokove iz litvansko-novozelandskih šampiona, koji su stigli u najbolje godine.

A kada je tog dana žreb kvalifikacija za EURO 2024 podario Srbiji grupu u kojoj su Mađarska, Crna Gora, Bugarska i Litvanija, i iz koje dva tima direktno idu u Nemačku, svima je bilo jasno da će konačno biti skinuto prokletstvo kontinentalnog šampionata i da će srpski reprezentativci prvi put od 2000. otići na dva vezana turnira.

Prošao je tek 21 mesec, za nama je ispadanje Srbije u grupnoj fazi Evropskog prvenstva, i osećaj da su između onog dana u Frankfurtu i sadašnjeg trenutka zapravo decenije. Ali nije to samo srpska stvar. Nekada su epohe u fudbalu trajale pola decenije ili duže. Danas šest meseci ili godinu dana često okrene stvari naglavačke.

Setite se šta je prethodilo Piksijevom dolasku na klupu reprezentacije – 29 meseci reprezentativne depresije, započete pritiscima na Muslina u završnici kvalifikacija za Rusiju, nastavljene vašarom u Beču i krunisane smenom selektora odmah po plasmanu na Mundijal. Osećaj se samo produbio skandaloznim porazom u Lavovu, koji je doveo do nove promene selektora, a nestabilna forma tokom 2020. dovela je do dramatičnog kontrasta između pobede u Oslu i neuspeha protiv Škota unutar tri dana.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 04. JULA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

UZ SVAKI PRIMERAK NOVOG BROJA NEDELJNIKA DOBIJATE MAGAZIN „HOW TO“ NA POKLON

HT 9

HT 9

Post Views: 65

Originalni tekst